Za tydzień wrócą połączenia z Torunia do Sierpca

Za tydzień wrócą połączenia z Torunia do Sierpca

Od 31 stycznia 2022 r. Arriva uruchomi trzy pary pociągów między Toruniem a Sierpcem.  Rozkład rozstał ułożony tak, aby był skomunikowany z innymi przewoźnikami.

Jak poinformował Wiktor Plesiński, zastępca dyrektora Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, rozkład jazdy został ułożony tak, aby zapewnić skomunikowanie na stacji Sierpc w kierunku Nasielska i Kutna przez Płock.

– W stosunku do pierwotnie opublikowanego układu połączeń, został on odpowiednio skorygowany, aby w jak największym stopniu odpowiadał podróżnym – zaznaczył Plesiński.

Pociągi z Sierpca do Torunia

Pierwszy pociąg odjedzie o 5:51 dzięki czemu do Torunia pasażerowie dojadą o godz. 7:26. Pozwoli to na przesiadkę do pociągów dalekobieżnych: TLK „Kociewie” do Gdyni Gł. (o. 7:31), TLK „Brda” do Warszawy Wsch. (o. 7:35) czy IC „Jeziorak” do Wrocławia (odj. 7:55). Dodatkowo pasażerowie maja zapewnione skomunikowanie w Toruniu  z pociągami Polregio do Bydgoszczy (o. 7:38) czy Włocławka (o. 7:55)

Kolejny pociąg z Sierpca odjedzie o 10:43 po skomunikowaniu z pociągami Kolei Mazowieckich przyjeżdżających z Nowego Dworu Mazowieckiego (p. 10:23) i Kutna (10:28). Do Torunia przyjedzie 12:19. Także ta godzina pozwoli na przesiadkę do połączeń PKP Intercity w kierunku Białegostoku (IC „Mamry” o. 12:24) czy do Lublina (TLK Zamoyski o. 13:09) jak i do połączeń realizowanych przez Polregio do Włocławka, Bydgoszczy czy Poznania.

Ostatni pociąg z Sierpca do Torunia wyruszy o 17:17 po skomunikowaniu z pociągami Kolei Mazowieckich przyjeżdżających z Tłuszcza (p. 16:51) i Kutna (16:56). Na toruńskim dworcu głównym pociąg przyjedzie o 18:51. Niestety w tym przypadku nie udało się skomunikować połączeń PKP IC odjeżdżających do Gdyni Gł. (TLK ”Doker” o. 18:34) oraz do Bydgoszcz (IC „Rejewski” o. 18:44). Będą natomiast skomunikowane z połączeniami Polregio do Poznania (o. 19:09), Jabłonowa Pom. (o. 19:25) czy Bydgoszczy (o. 19:30)

Pociągi z Torunia do Sierpca

Pierwszy pociąg do Sierpca zaplanowano o 8:53. Pasażerowie będą mogli przesiąść się z połączeń PKP IC z Piły (IC „Drwęca” p. 8:37) czy z Warszawy  (TLK „Kopernik” p. 8:46) a także z połączenia Regio ze stacji Kaliska Kuj. (p. 8:14). W Sierpcu (p. 10:28) będzie możliwość przesiadki do pociągów Kolei Mazowieckich w kierunku Kutna (odjazd 10:34) i Tłuszcza (10:36)

Kolejny skład Arriva odjedzie z Torunia o 15:35. Podróżni będą mogli  przesiąść się z połączeń dalekobieżnych z zakopanego (IC „Witkacy p. 14:44) oraz „na styk” z Lublina/Hrubieszowa (TLK „Zamoyski p. 15:32). W Sierpcu pociąg dojedzie o 17:09 co pozwoli na skomunikowanie z pociągiem KM do Kutna (o. 17:15)

Wieczorny pociąg do Sierpca odjedzie z Torunia o 19:45. Pasażerowie będą mogli przesiąść się z połączeń Polregio z Bydgoszczy (19:20) czy Włocławka (p. 19:29) a także z Chełma (IC Kujawiak p. 19:39) Dość ryzykowna będzie natomiast przesiadka z IC Jeziorek z Wrocławia, którego planowany przyjazd na stację Toruń Gł. to godz. 19:44. Do stacji końcowej skład przyjedzie o 21:20.

Infrastruktura pasażerska

Choć od końcówki stycznia w Sierpcu będzie odjeżdżało ponad 20 pociągów w tym dalekobieżny TLK „Flisak” do Gdyni i Katowic to podróżni nie będą mogli skorzystać z żadnej infrastruktury pasażerskiej – kas, toalet, punktów gastronomicznych.

Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP S.A., poinformował, że  spółka prowadzi zaawansowane rozmowy z samorządem dotyczące zbycia nieczynnego budynku dworca kolejowego w Sierpcu na jego rzecz.

– Przygotowane są również dokumenty niezbędne do przeprowadzenia transakcji w oparciu o przepisy ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe – dodał.

Także pasażerowie w pobliskim Skępe nie skorzystają dworca. PKP S.A., po przywróceniu przewozów w tej lokalizacji nie planuje jego otwarcia dla podróżnych z uwagi na dotychczas znikomą liczbę podróżnych korzystających z tej stacji.

Jak wyjaśnił Sarna, według danych UTK w 2020 roku ze stacji korzystało przeciętnie do 9 podróżnych na dobę, a rok wcześniej od 10 do 19 osób na dobę.

Realizacja połączeń na trasie Toruń – Sierpc to efekt pozytywnych negocjacji i podpisanie umów między Urzędem Wojewódzkim Województwa Kujawsko-Pomorskiego a przewoźnikami, spółkami Arriva oraz Polregio.