Arriva i Polregio będą obsługiwać połączenia w woj. kujawsko-pomorskim

Arriva i Polregio będą obsługiwać połączenia w woj. kujawsko-pomorskim

Sukcesem zakończyły się rozmowy zarządu województwa kujawsko-pomorskiego z przedstawicielami dotychczasowych operatorów. Polregio będzie obsługiwało pociągi na liniach zelektryfikowanych a Arriva dalej będzie realizowała  połączenia pojazdami spalinowymi. Dodatkowo od 31 stycznia 2022 r. pasażerowie ponownie pojadą z Torunia do Sierpca.

– Uzgodniliśmy naprawdę dobry rozkład jazdy czyli to co jest najważniejsze dla pasażerów. O 25% zwiększy się liczba pockm. Obecnie jest to 4 mln pockm a od 12 grudnia będzie to 5,25 mln pockm – powiedział marszałek Całbecki

Dodał, że samorząd jest zadowolony z podpisanych umów zarówno z Polregio jak i Arriva.

– Te umowy gwarantują nam jako organizatorowi oraz płatnikowi pełną kontrolę nad tym jak będą realizowane przewozy w naszym województwie a z drugiej strony gwarantują zbilansowanie kosztów związanych z realizacją tych usług przez przewoźników. Sądzę, że te kompromisowe rozwiązania, które udało się wynegocjować, ostatecznie zatwierdzić są satysfakcjonujące dla wszystkich – zaznaczył marszałek.

Rozmowy z dotychczasowymi operatorami, którzy realizowali połączenia na terenie regiony rozpoczęły się około dwóch miesięcy temu , kiedy wiadomo już było, że nie uda rozstrzygnąć przetargu na wybór przewoźników na lata 2021-2030. Do ogłoszonego w połowie września postępowania wpłynęło wiele zastrzeżeń i zostały złożone odwołania do KIO, w tym jedno Arriva, która wnosi o unieważnienie całego postępowania.

– W piątek, 10 grudnia dowiemy się czy będziemy musieli ogłosić nowe postępowanie czy będziemy mogli kontynuować postępowanie, które jest w toku – powiedział podczas środowego spotkania z dziennikarzami marszałek Całbecki.