Z rowerem za złotówkę w PKP Intercity

Z rowerem za złotówkę w PKP Intercity

PKP Intercity jak co roku dołącza do działań w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W ramach promocji ekologicznych środków transportu przygotowano ofertę specjalnie dla podróżujących z rowerami. Od 16 do 22 września br. za przewóz roweru w pociągu PKP Intercity podróżni zapłacą symboliczną złotówkę.

Promocja „Rower za złotówkę z PKP Intercity” obowiązuje od 16 do 22 września bieżącego roku, a przejazdy z rowerami w specjalnej cenie obowiązują w pociągach wszystkich kategorii, czyli TLK, IC, EIC oraz EIP, które są wyznaczone do przewozu rowerów zgodnie z rozkładem jazdy. Za przewóz roweru podróżni zapłacą tyle samo, niezależnie od długości trasy. Bilety dostępne są w kasach biletowych, kanałach sprzedaży online oraz u konduktora w pociągu (za wyjątkiem połączeń EIP) – pod warunkiem zgłoszenia się przed wejściem do pociągu. Warto również pamiętać o ograniczonej liczbie miejsc na przewóz jednośladów. Bilety są ważne jedynie na przewóz roweru w pociągu, na który zostaną wydane.

Pociągi PKP Intercity docierają w  tym roku do ponad 420 miast i miejscowości w Polsce. Wiele z nich to świetne punkty startowe rowerowych eskapad, a systematycznie rosnąca liczba składów dostosowanych do przewożenia jednośladów zachęca do aktywnego  poznawania Polski. Na cyklistów czeka wiele kilometrów rowerowych szlaków w każdym zakątku naszego kraju. Warto zainteresować się dwukołową metodą zwiedzania świata, czyli zdobywającym coraz większą popularność „bikepackingiem”.

 – Rowery i pociągi to transport przyszłości. Polacy coraz chętniej wsiadają na jednoślady i coraz chętniej podróżują pociągami. Turystyczne wyjazdy warto oprzeć o te dwa środki transportu, dzięki nim możemy wypoczywać zdrowo, aktywnie i ekologicznie  – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Flotę PKP Intercity w ostatnich miesiącach wzmocniły kolejne pojazdy, w których podróżni mogą komfortowo podróżować z rowerem. Do taboru przewoźnika dołączyło między innymi 60 wagonów COMBO, 10 wagonów 175A z zamówienia na 81 nowych wagonów od FPS H. Cegielski i 6 z 14 składów ED74 modernizowanych przez PESA Mińsk Mazowiecki. Obecnie narodowy przewoźnik posiada ponad 200 wagonów i 61 elektrycznych zespołów trakcyjnych, które są przystosowane do przewożenia jednośladów. To o 56 pojazdów więcej niż 3 lata temu. Niedługo rozpoczną się także odbiory nowych Flirtów od Stadler Polska.

Polacy kochają jeździć na rowerze

Coraz więcej Polaków jeździ na rowerze, a świadczą o tym między innymi statystyki PKP Intercity. Od stycznia do czerwca bieżącego roku Spółka sprzedała blisko 117 tys. biletów na przewozów rowerów. To o 61% więcej niż w całym 2016 roku i o 25% więcej w porównaniu do 2019. W 2022 roku padł również rekord przewoźnika pod względem sprzedaży biletów na rower. Podróżni w czerwcu br. kupili aż 47,3 tys. biletów tego typu.

O Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu

Celem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest zachęcenie ludzi do wprowadzania zmian w codziennych wyborach środka transportu i promocja ekologicznych form mobilności, takich jak transport zbiorowy, ruch pieszy i rowerowy oraz transport multimodalny, czyli łączenie różnych rodzajów transportu. Warto pamiętać, że przyzwyczajenia transportowe wywierają istotny wpływ na środowisko. Ostatni dzień ETZT, czyli 22 września, to również Dzień bez Samochodu.