Do końca roku powstanie przystanek w Dąbrówki Zabłotniej

Do końca roku powstanie przystanek w Dąbrówki Zabłotniej

Nowy przystanek ułatwi dojazd w kierunku Radomia, Skarżyska-Kamiennej i Warszawy. W lipcu 2022 r. PLK rozpoczęły prace przy jego budowie. Wykonawca położył już nowy tor i ułożył ścianki pod budowę pierwszego z dwóch jednokrawędziowych, 200 – metrowych peronów.

Na przystanku przewidziano wiaty, ławki, czytelne oznakowanie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Energooszczędne oświetlenie LED zapewni lepszą orientację także po zmroku. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwi pochylnia. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe.

Budowa przystanku została uwzględniona w rozkładzie jazdy i odbywa się przy utrzymaniu ruchu pociągów. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych DIAG – MOST z Warszawy. Inwestycja o wartości ok. 4 mln zł netto realizowana jest z Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Prace mają zakończyć się w IV kwartale 2022 roku.

Program Przystankowy w woj. mazowieckim

W województwie mazowieckim projekt przystankowy obejmuje na liście podstawowej 16 lokalizacji. Są to Józefin, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Chronów, Bąkowiec, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy. Decyzją rządu z lipca br. z listy rezerwowej na podstawową został przesunięty przystanek Ruda Wielka z powiatu radomskiego. Obecnie w realizacji są przystanki Rokitno, Groszowice, Dąbrówka Zabłotnia, Mława Miasto. We wrześniu 2021 r. oddano do użytku przystanek w Niemojkach.