Rok od ogłoszenia przetargu na nowe wagony dla PKP Intercity

Rok od ogłoszenia przetargu na nowe wagony dla PKP Intercity

Właśnie minął rok od ogłoszenia wielkiego przetargu na dostawę 300 wagonów pasażerskich dla PKP Intercity, z opcją zakupu kolejnych 150 sztuk. Czy oferty poznamy w listopadzie ?

Przypomnijmy, że narodowy przewoźnik, największy w historii spółki, ogłosił przetarg na zakup nowych wagonów 4 listopada 2022 r. W obecności ministrów Andrzeja Adamczyka, Macieja Małeckiego oraz Andrzeja Bittela oraz Krzysztofa Mamińskiego, prezesa PKP S.A., przedstawiciele zarządu PKP Intercity opowiadali o tym zamówieniu.

Jest to ważny dzień dla naszej spółki. Ten tabor, który zamawiamy, będzie nowoczesnym i przyszłościowym taborowym – mówił Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity, podczas specjalnej konferencji prasowej.

Nowe wagony zostaną wyposażone w udogodnienia, które już dziś stają się standardem w pociągach PKP Intercity. Pasażerowie skorzystają m.in. z WiFi, systemu indywidualnego oświetlenia, gniazdek elektrycznych i USB. Komfortową podróż zapewni też klimatyzacja i system informacji pasażerskiej wyświetlany na tablicach świetlnych. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych zastosowany będzie system wykrywania pożaru obejmujący całe wagony oraz monitoring wizyjny. Nowy design obejmuje również nowe rozwiązania konfiguracji wnętrza. Wagony obu klas zyskają dodatkową przestrzeń na bagaż, zlokalizowaną pod fotelami, które będą bardziej komfortowe. Innowacyjnym rozwiązaniem będzie przestrzeń przeznaczona dla rodziców podróżujących z dziećmi, która połączy część pasażerską z bezpieczną przestrzenią do zabaw, co pozwoli na komfortowe podróżowanie z maluchami.

Niestety, nowoczesne rozwiązania, które zostały przedstawione na wizualizacjach oraz w specyfikacji, sprawiają wiele problemów zarówno przewoźnikowi, jak i producentom. PKP Intercity po raz 12 zmienił termin składania ofert.

Jak poinformował Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity, kolejna zmiana terminu składania ofert w przetargu na dostawę 300 nowych wagonów nastąpiła na wniosek potencjalnego wykonawcy.

Na pytanie, czy przed ogłoszeniem postępowania spółka prowadziła dialog techniczny z producentami, przedstawiciel przekazał, że przewoźnik nie prowadził takich rozmów.

Obecny termin składania ofert upływa 10 listopada 2023 r. o godz. 12:00.

Siedem rodzajów wagonów

W ramach przetargu zakupione zostaną wagony różnego typu. Po zakończeniu dostaw, w opcji podstawowej, park taborowy PKP Intercity będzie bogatszy o:

38 wagonów przedziałowych 1. klasy z wydzieloną częścią bezprzedziałową (+19 opcja);
40 wagonów przedziałowych 2. klasy (+20 opcja);
80 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy (+40 opcja;
38 wagonów przedziałowych 2. klasy z miejscami dla osób z niepełnosprawnościami (+19 opcja);
40 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy z miejscami do przewozu rowerów (+20 opcja);
38 wagonów restauracyjnych (+19 opcja);
26 wagonów dzienno-nocnych, które zapewnią wygodne przejazdy w nocy (+13 opcja);

Dodajmy, że PKP Intercity wymaga dostawy wszystkich wagonów w zakresie zamówienia podstawowego w terminie nie dłuższym niż 72 miesięcy od dnia od dnia udzielenia zamówienia.