Posłowie pytają o pociąg relacji Jelenia Góra – Lublin

Posłowie pytają o pociąg relacji Jelenia Góra – Lublin

Grupa posłów wysłała interpelacje poselskie do Ministra Infrastruktury w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego relacji Jelenia Góra – Lublin – Jelenia Góra w obu kierunkach.

Od 13 grudnia 2020 r. PKP Intercity planuje uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego łączącego Jelenią Górę i Wałbrzych z Lublinem. Pociąg będzie zatrzymywał się na trasie m.in. we Wrocławiu, Opolu, Częstochowie oraz Warszawie.

– Z rozczarowaniem przyjęliśmy informację, że przewoźnik zaplanował to połączenie tak, że wyjeżdżając z Jeleniej Góry i Wałbrzycha, pociąg kończy bieg w Lublinie, ale w drodze powrotnej zaczyna swój bieg już tylko z Warszawy. Utrudni to z pewnością organizowanie powrotu pasażerom oraz zmniejszy potencjalny ruch turystyczny w obu kierunkach (Dolny Śląsk – Lubelszczyzna) – czytamy w interpelacji poselskiej posłów Izabeli Mrzygłockiej, Zofii Czernow, Tomasza Siemoniaka oraz Sławomira Jana Piechoty.

– Taka sytuacja powoduje, że przeciętny mieszkaniec Jeleniej Góry czy Wałbrzycha dojedzie bezpośrednio do Lublina, ale wracając, będzie musiał się przesiadać. Efektem zmian będzie zmniejszenie zainteresowania połączeniem potencjalnych pasażerów udających się do Lublina. Wielu z nich zrezygnuje z pociągu, bo dla wracających z Lublina konieczna będzie przesiadka. Turyści udający się w region jeleniogórski z Lubelszczyzny z takiego połączenia nie skorzystają – piszą posłowie Wiosny w swojej interpelacji.  

Mając na uwadze dobro pasażerów oraz rozwój ruchu turystycznego posłowie zwrócili się do ministra Adamczyka z pytaniami czy ministerstwo podejmuje działania w zakresie zapewnienia połączeń dalekobieżnych z regionami turystycznymi, czego przykładem może być pociąg Jelenia Góra – Lublin, czy ministerstwo podejmie działania w celu zapewnienia połączenia bezpośredniego w relacji Jelenia Góra – Lublin – Jelenia Góra, a także czy przeanalizowało ruch pasażerski oraz potrzebę skomunikowania Dolnego Śląska i Lubelszczyzny.

PKP Intercity nie chciało odpowiedzieć skąd decyzja aby pociąg powrotny został uruchomiony tylko z Warszawy.  Zespół prasowy przewoźnika poinformował, że o planach wprowadzenia połączenia na trasie Jelenia Góra – Lublin – Jelenia Góra będzie informować jesienią, bliżej terminu wprowadzenia nowego, rocznego rozkłady jazdy na sezon 2020/2021.

Pociąg z Jeleniej Góry przez Wałbrzych do Lublina i w relacji odwrotnej kursował do 2007 roku i był jednym z najbardziej popularnych połączeń kolejowych w regionie wałbrzysko-jeleniogórskim.