Portrety królów i książąt na pociągach Kolei Dolnośląskich

Portrety królów i książąt na pociągach Kolei Dolnośląskich

Jako pierwszy z władców na kolejowe szlaki z Wrocławia w kierunku Szklarskiej Poręby wyruszył Mieszko I. Docelowo wszystkich pociągów Kolei Dolnośląskich z wizerunkami królów i książąt będzie 31. Projekt łączący historyczną przeszłość z nowoczesnymi pojazdami KD jest częścią obchodów jubileuszu 15-lecia przewoźnika. Portrety powstały na bazie dzieł pocztu Aleksandra Lessera.

Wizerunki władców mają przybliżać podróżnym ważne postacie, wydarzenia i ciekawostki, związane z historią naszego kraju i regionu. Kanwą projektu „Z przeszłości w przyszłość – poczet królów i książąt na pociągach KD” są rysunki Aleksandra Lessera – polskiego malarza i krytyka sztuki żyjącego w XIX wieku.

Gratuluję Kolejom Dolnośląskim pomysłu i sprawności we wdrożeniu projektu – podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Projektu ważnego historycznie, pokazującego, że patrzymy w przyszłość, ale też pamiętamy o przeszłości. Postacie polskich władców zostały starannie dobrane, tak, by pasażerowie, którzy wsiadają do pociągów, poczuli się zaintrygowani i sięgnęli po informacje publikowane na stronie internetowej Kolei Dolnośląskich.  

Aleksander Lesser uwiecznił 43 czarno-białe portrety władców, głównie polskich. Historyczne ryciny znajdują się w Muzeum Miedzi w Legnicy – mieście, w którym Koleje Dolnośląskie mają swoją siedzibę. Dobór sylwetek władców został skonsultowany z Marcinem Makuchem, historykiem i dyrektorem legnickiego muzeum.

Docelowe wizerunki na bazie rycin opracował pochodzący również z Legnicy artysta grafik Piotr Wajs. Jego zadaniem było nadanie uwspółcześnionego i dopasowanego do potrzeb eksponowania na pociągach wyglądu – tak, by zainteresować historią także młodszych podróżnych. Prace nad stworzeniem podobizn władców trwają od kilku miesięcy. Docelowo 31 wizerunków pojawi się na 25 pojazdach Elf 2 i sześciu hybrydach Impuls 2.

Celem tego projektu jest przede wszystkim edukacja historyczna i chęć przypomnienia podróżnym o naszej tożsamości narodowej – zaznacza Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Podróż pociągiem może być przy okazji nietypową lekcją historii. Do poszerzania wiedzy mają zachęcać uwspółcześnione wizerunki królów i książąt, a także błyskawiczna dostępność cyfrowa pakietów ciekawych informacji na temat każdego z nich – dodał.

Portretom eksponowanym na nowych pojazdach KD będzie towarzyszyć kod QR, odsyłający do źródeł informacji historycznych na temat postaci władców. Aby trafić na stronę z pakietem informacji i ciekawostek, wystarczy zeskanować kod przy pomocy smartfona.

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie dedykowanej 15-leciu Kolei Dolnośląskich: www.15latkd.pl.