Podpisano umowę na zaprojektowanie nowej linii kolejowej do Niepołomic

Podpisano umowę na zaprojektowanie nowej linii kolejowej do Niepołomic

PKP Polskie Linie Kolejowe  podpisały umowę na zaprojektowanie nowej linii kolejowej, która połączy Niepołomice z Krakowem. Mieszkańcy podkrakowskiej miejscowości zyskają możliwość szybkich i sprawnych podróży koleją. Inwestycja powstanie w ramach programu Kolej Plus.

Umowa za 4,6 mln zł netto, podpisana przez PLK SA z konsorcjum firm w składzie: Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i Infra–Projekt Sp. z o.o. zakłada przygotowanie dokumentacji projektowej, przeprowadzenie konsultacji społecznych, pozyskanie niezbędnych uzgodnień, pozwoleń i decyzji środowiskowych. Pozwolenie na budowę ma być uzyskane w 2026 roku. Umożliwi to ogłoszenie postępowania przetargowego na realizację prac.

Niepołomice po wielu latach odzyskają kolej. To dobra wiadomość dla nie tylko dla mieszkańców, ale również nas – kolejarzy. Konsekwentnie zwiększamy rolę kolei aglomeracyjnej w regionie–mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Budowa nowej linii kolejowej pomiędzy Niepołomicami a Krakowem umożliwi sprawną komunikację dla tysięcy mieszkańców samego miasta, jak i okolicznych gmin. Inwestycja otworzy szansę na efektywny transport dla wielu wykluczonych komunikacyjni miejsc, a także ułatwi dojazd dla pracowników lokalnej strefy gospodarczej. Nowy tor planowany jest na odcinku Podgrabie – Niepołomice Dworzec Autobusowy. Pociągi pojadą nim z prędkością do 80 km/h i zatrzymają się na trzech przystankach: MAN, Boryczów i Niepołomice. Podróż z tej miejscowości do centrum Krakowa zajmie ok. 30 minut. Koszt budowy nowego toru o długości 6 km oszacowano na przeszło 320 mln zł.

Firmowany przez Ministerstwo Infrastruktury program Kolej + jest wart 13,3 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki Budżetu Państwa i ok. 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. Zrealizowane projekty przyczynią się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego – kolei. W regionie do realizacji zakwalifikowano 3 inwestycje: budowę łącznicy kolejowej Borowa Górka-Pieczyska, oraz budowę nowych połączeń kolejowych pomiędzy Krakowem a Niepołomicami i Myślenicami.

W całym kraju w ramach programu planowane do realizacji są 34 projekty, zgłoszone przez samorządy 11 województw. Zadania dotyczą miast powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają usprawnienia. Dzięki realizacji Kolei Plus ok. 1,5 mln ludzi zyska lepszy dostęp do kolei pasażerskiej.