PKP Energetyka uruchomiła Centrum Monitorowania Alarmów

PKP Energetyka uruchomiła Centrum Monitorowania Alarmów

PKP Energetyka zakończyła kolejną ważną inwestycję, zwiększająca bezpieczeństwo infrastruktury zasilającej polską kolej, gwarantująca ciągłość i jakość dostaw energii. Z Centrum Monitorowania Alarmów jest już zintegrowane 50 obiektów. Ich liczba będzie rosła, tak że do 2024 roku CMA obejmie całą Polskę – prawie 1200 strategicznych obiektów infrastruktury, w tym infrastruktury krytycznej. Budżet projektu wynosi prawie 30 mln złotych. 

Otwarcie Centrum Monitorowania Alarmów zwiększy bezpieczeństwo infrastruktury kolejowej i energetycznej, za którą odpowiada PKP Energetyka. To łącznie 1200 obiektów w całej Polsce, w tym różnorodne obiekty infrastruktury energetycznej, takie jak: 486 podstacje trakcyjne, 328 kabiny sekcyjne, stacje paliw czy Rejonowe Dyspozytury Energetyki. Dodatkowo systemem CMA objęte będą wszystkie pociągi sieciowe PKP Energetyka. Nowy system to ważny komponent dbałości o ciągłość i najwyższą jakość funkcjonowania całego sektora kolejowego, który jest nie tylko jednym z podstawowych środków transportu towarów i pasażerów, ale także strategiczną częścią całej gospodarki.   

– Bezpieczeństwo infrastruktury zasilającej m.in. polską kolej, w tym infrastruktury krytycznej, to kluczowy element funkcjonowania całego sektora, o którego wadze przekonujemy się ostatnio szczególnie dobitnie podczas covidu i teraz w czasie wojny w Ukrainie. Centrum Monitorowania Alarmów to kolejny element zdigitalizowanego ekosystemu zapewniającego ciągłość zasilania najwyższej jakości, który wdrażamy w PKP Energetyka. Inwestycja w Centrum sprawia, że docelowo prawie 1200 obiektów infrastruktury kolejowej w całej Polsce będzie chroniona jeszcze skuteczniej – CMA to ogólnopolska tarcza bezpieczeństwa dla sektora kolejowego – mówi Marek Kleszczewski, członek zarządu PKP Energetyka.

Centrum Monitorowania Alarmów „słyszy, widzi, analizuje i reaguje”. Pozwala na prowadzenie monitoringu wizyjnego oraz monitoring sygnałów alarmowych. CMA agreguje wszystkie sygnały z obiektów i odpowiada nawet na najmniejsze pobudzenie, dzięki czemu możliwa jest najwyższa precyzja i dokładność w przekazywaniu informacji o zagrożeniu, a w konsekwencji szybkie i adekwatne reagowanie na zdarzenia.

– Centrum Monitorowania Alarmów to bardzo rozbudowany system, którego unikatową cechą jest precyzja i możliwość monitorowania wszelkich zdarzeń w czasie rzeczywistym. CMA to swoiste centrum dowodzenia – zintegrowana technologia, algorytmy i procedury tworzą szczelną tarczę bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki instalacji na prawie 1200 różnorodnych obiektach kolejowych i energetycznych m.in. ponad 8 tysięcy czujników SSWiN, 1150 central SSWiN, 5000 kamer CCTV oraz prawie 400 rejestratorów– dodaje Tomasz Witosławski, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Energetyka.

Kluczowe korzyści, które daje CMA to m.in. skrócenie procesu decyzyjnego w reakcji na zagrożenia, łatwość pozyskiwania precyzyjnego materiału dowodowego, czy minimalizacja i wczesne wykrywanie potencjalnych ryzyk wypadkowych.