Od września szybsza podróż z Warszawy do Poznania

Od września szybsza podróż z Warszawy do Poznania

Wraz z wejściem w życie wrześniowej korekty rozkładu jazdy pociągów, o ponad 20 minut skróci się czas przejazdu z Warszawy do Poznania.

Przypomnijmy, że remont linii kolejowej z Poznania do Warszawy trwa od wielu lat. W międzyczasie zmienił się zarówno kosztorys inwestycji, jak i jej harmonogram.

W uzasadnieniu celowości modernizacji wskazywano, że czas jazdy pociągów relacji Warszawa – Poznań skróci się do poziomu 2 godz. i 20 min. Zgodnie z rozkładami jazdy z 2014 i 2015 r. wynosił on odpowiednio 2 godz. i 39 min. oraz 2 godz. i 28 min.

Pociągi miały jeździć szybciej już wraz z zaprowadzeniem letniej korekty rozkładu jazdy, ale się nie udało. Jak tłumaczyły wówczas PKP Polskie Linie Kolejowe, niedotrzymanie deklarowanego terminu spowodowane było odnalezieniem olbrzymiej liczby niewybuchów z czasów II wojny światowej.

Na szczęście jeszcze w tym miesiącu mają zakończyć się najważniejszych roboty w Kutnie i Ożarowie Mazowieckim. Dzięki temu od niedzieli, 3 września 2023 r. najszybsze pociągi łączące stacje Warszawa Centralna i Poznań Główny EIC Berlin-Warszawa-Express pokonają dystans blisko 305 km w 2 godziny i 30 minut. (dziś przejazd z Warszawy Gdańskiej do Poznania Gł. zajmuje 2 godz. i 55 min.)

Podróż najszybszym połączenie kategorii IC z postojami na stacjach Sochaczew, Łowicz Gł., Kutno, Koło, Konin, Słupca, Września, Swarzędz zajmie 2:50.