Koleje Śląskie podpisały umowę na obsługę połączeń na lotnisko w Pyrzowicach

Koleje Śląskie podpisały umowę na obsługę połączeń na lotnisko w Pyrzowicach

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego podpisał z Kolejami Śląskimi umowę na uruchomienie połączeń kolejowych do portu lotniczego Katowice-Pyrzowice.

Na sfinansowanie zamówienia samorząd zamierzał przeznaczyć 167 370 349,02 zł brutto. Jedyną ofertę w wysokości 135 647 456,25 zł brutto złożyły Koleje Śląskie. Planowana maksymalna praca eksploatacyjna do grudnia 2030 r. wyniesie łącznie 4 584 233,060 pockm.

Oczywiście, chcielibyśmy, aby sytuacja wyglądała inaczej, ale niestety samorząd nie ma wpływu na wszystko. Samorząd ma kontrolę nad Kolejami Śląskimi i nad naszą współpracą z partnerami. Z tego powodu staramy się dbać o rozwój dynamiczny przestrzeni transportowej – powiedział Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego

Przyznał, że choć pojawia się wiele uwag co do sensowności tego rozwiązania, to cały Zarząd i Sejmik Województwa Śląskiego uważa, że to właściwy kierunek.

Nie oczekujemy spektakularnych sukcesów w zakresie przewozu pasażerów, ale jestem przekonany, że umocnienie tego połączenia kolejowego w świadomości mieszkańców regionu sprawi, że nasz transport na lotnisko stanie się bardziej spójny, elastyczny, ekologiczny, kompleksowy, a liczba pasażerów będzie rosła dynamicznie z roku na rok. Prognozy są bardzo optymistyczne – dodał marszałek.

Mirosław Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, zwrócił uwagę, że powrót pociągów na linię kolejową nr 182 stanowi istotną komunikację nie tylko dla pasażerów i pracowników, ale także dla mieszkańców województwa.

Pomiędzy Tarnowskimi Górami a Zawierciem są gminy, przez które linia kolejowa przebiegała, ale pociągi nie jeździły. Od 10 grudnia Ci mieszkańcy będą mogli ponownie korzystać z kolei – dodał Mazur.

Krzysztof Klimosz, członek zarządu województwa, przyznał, że zaplanowane połączenie Częstochowa – Zawiercie – Tarnowskie Góry będzie trzonem większej komunikacji, którą samorząd śląski będzie budować. Poinformował również o wspólnej inicjatywie z samorządem województwa opolskiego.

Skierowaliśmy wspólne pismo do prezesa PKP Polskie Linie Kolejowe w sprawie rewitalizacji linii kolejowej nr 144 na trasie Zawadzkie – Tworóg, ponieważ docelowo chcielibyśmy umożliwić mieszkańcom województwa opolskiego, a szczególnie Opola, dojazd do lotniska. Jeśli uda się przeprowadzić niezbędne prace, obecne pociągi relacji Opole – Zawadzkie zostaną wydłużone do Tarnowskich Gór, gdzie przy sparowaniu pociągów z dogodną przesiadką mieszkańcy będą mieli możliwość dojazdu do lotniska – zaznaczył Klimosz.

Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich, powiedział, że to dzień historyczny.

Zaplanowaliśmy na linii S9 codziennie 10 par pociągów, które w pierwszym etapie będą jeździły w relacji Częstochowa – Zawiercie – Siewierz – Pyrzowice – Tarnowskie Góry – przypomniał prezes KŚ.

Dodał, że w dniach od 4 do 8 grudnia 2023 r. będą przeprowadzane jazdy zapoznawcze, ponieważ znajomość szlaku jest podstawą, żeby w ogóle można było jeździć na tej linii.

Obecnie nie znamy cen biletów na przejazd pociągami na nowej trasie.