Jednostka ED161-020 wozi już pasażerów, na numer 016 jeszcze poczekamy

Jednostka ED161-020 wozi już pasażerów, na numer 016 jeszcze poczekamy

Prawie sześć lat zajęło szacowanie strat, negocjacje przewoźnika z producentem oraz naprawa uszkodzonego pojazdu ED161-020, który wrócił do eksploatacji w grudniu 2022 r. Już trzy lata minęły od tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym, gdzie doszło do zderzenia jednostki ED161-016 z TIR-em. Pojazd został wyłączony z eksploatacji.

Przypomnijmy, że dwuletni wówczas pojazd ED160-020 uległ uszkodzeniu 14 kwietnia 2017 r. na szlaku Krotoszyn – Zduny linii nr 281 w wyniku przejechania przez tor z brakującym fragmentem szyny w prawym toku szynowym zgodnie z kierunkiem jazdy pociągu. Z powodu potencjalnych uszkodzeń układu biegowego PKP Intercity podjęło decyzję o wyłączeniu pojazdu z ruchu.

Na długi okres przywrócenia pojazdu do eksploatacji wpłynął m.in. nietypowy charakter zdarzenia, konieczność przygotowania przez producenta zakresu naprawy oraz ofert na poszczególnych etapach, szeroki zakres naprawy wymagający przeprowadzenia szczegółowej analizy technicznej, wieloetapowa ścieżka akceptacji całego procesu oraz długi etap negocjacji PKP Intercity z Pesą Bydgoszcz.

Ostatecznie, na początku grudnia 2022 r. PKP Intercity włączyło do eksploatacji pojazd ED161-020, który pojawił się na tych samych trasach co pozostałe pojazdy z floty ED161.

Inaczej wygląda sprawa z pojazdem ED161-016. 30 stycznia 2020 r. około godziny 9 doszło do wypadku na przejeździe kolejowym kat. C w miejscowości Nowa Schodnia. Samochód ciężarowy wjechał pod pociąg IC „Panorama” relacji Warszawa Wsch. – Wrocław Gł. Niestety kierowca ciężarówki nie przeżył.

Jak poinformowało „Kolejowy Portal” biuro prasowe PKP Intercity, na pojeździe ED161-016 producent wykonał szczegółową weryfikację uszkodzeń po kolizji i określił zakres napraw.

Obecnie trwa drugi etap polegający na dookreśleniu przez producenta warunków technicznych i finansowych naprawy. Po zakończeniu procesu negocjacji zostanie zawarta umowa na wykonanie usługi – dodaje PKP Intercity.