Funkcjonariusze SOK ujęli sprawcę pobicia kierownika pociągu

Funkcjonariusze SOK ujęli sprawcę pobicia kierownika pociągu

Funkcjonariusze SOK ujęli 15-latka, który pobił kierownika pociągu. Młodzieniec poszukiwany był przez Policję.

W piątek, 27 stycznia 2023 br. kierownik pociągu relacji Rzeszów Główny – Tarnów powiadomił telefonicznie dyżurnego zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Dębicy, że został pobity przez awanturującego się podróżnego. Pociąg dojeżdżał do stacji Dębica. Na miejsce niezwłocznie skierowano funkcjonariuszy z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Dębicy.

Po przybyciu do stacji Dębica funkcjonariusze SOK ujęli wskazanego przez kierownika pociągu sprawcę pobicia. W trakcie dalszych czynności ustalono, że 15-latek podczas postoju na przystanku osobowym w Lubzinie bez powodu uderzył pięciokrotnie pięścią w twarz pokrzywdzonego, powodując widoczne obrażenia twarzy oraz niszcząc mu okulary. W chwili ujęcia nastolatek był bardzo spokojny.

Po wyprowadzeniu z pociągu funkcjonariusze SOK przekazali ujętego młodzieńca przybyłym na miejsce funkcjonariuszom Policji z Komendy Powiatowej w Dębicy. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach teleinformatycznych okazało się, że 15-letni mieszkaniec Chorzowa jest osobą poszukiwaną przez Policję, gdyż samowolnie opuścił Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Lubaczowie. Kierownik pociągu odmówił pomocy lekarskiej i kontynuował dalszą jazdę. Pociąg relacji Rzeszów Główny – Tarnów doznał 19 minut opóźnienia.

Należy zaznaczyć, że w przypadku gdy kierownik pociągu podejmie interwencję na rzecz ochrony  bezpieczeństwa ludzi bądź porządku publicznego i w wyniku tego zostanie naruszona jego nietykalność cielesna, wówczas dochodzi do popełnienia przestępstwa z art. 217a kodeksu karnego, które jest ścigane z urzędu.