Funkcjonariusze SOK udaremnili dwie próby samobójcze jednego dnia

Funkcjonariusze SOK udaremnili dwie próby samobójcze jednego dnia

W czwartek w Warszawie i Lublinie funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei dzięki szybkiej i sprawnej reakcji uratowali życie młodej kobiecie i mężczyźnie, którzy próbowali targnąć się na swoje życie. Mundurowi w ostatniej chwili powstrzymali desperatów.

Pierwsze ze zdarzeń miało miejsce wczoraj, przed południem. Służba dyżurna z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Warszawie odebrała zgłoszenie od dyżurnego Komisariatu Kolejowego Policji, dotyczące próby samobójczej młodej dziewczyny do której dojść miało na torach kolejowych w stacji Warszawa Zachodnia. Skierowany natychmiast we wskazane miejsce patrol SOK z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Idzikowicach ujawnił nastolatkę, która stała na torach za peronem dziewiątym, oczekując na przyjazd pociągu. Nastolatka na widok mundurowych podjęła próbę ucieczki. Po krótkim pościgu została jednak ujęta. Młodą dziewczynę przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Kolejowego Policji w Warszawie. Powiadomiono Pogotowie Ratunkowe i przewieziono do szpitala psychiatrycznego.

W drugim przypadku tragedia była jeszcze bliżej, kiedy kilka godzin później do Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Lublinie wpłynęło zgłoszenia od dyżurnej ruchu LCS Lublin, gdzie z informacji przekazanych wynikało, ze osoba nieuprawniona przebywa na torach w rejonie przystanku osobowego Lublin Północny i chce popełnić samobójstwo. Podjęte natychmiastowe czynności przez lubelskich funkcjonariuszy pozwoliły niemal w ostatniej chwili uratować leżącego na torach mężczyznę przed nadjeżdżającym pociągiem relacji Warszawa Wschodnia – Lublin Główny. Niedoszłego samobójcę przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu VI Policji w Lublinie. Z uwagi na zły stan psychiczny mężczyzna został przewieziony karetką pogotowia do Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie.

W obu przypadkach dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji, naszych funkcjonariuszy udało się zapobiec tragedii.

Straż Ochrony Kolei przypomina, gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych:

Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:

  • 800 70 22 22 –  Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym,
  • 800 12 12 12 –  Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka,
  • 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży,
  • 112 – Numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia,
  • 22 474 00 00 – Straż Ochrony Kolei

Więcej informacji na stronie www.zapobiegajmysamobojstwom.pl lub www.pokonackryzys.pl