Do Kwidzynia wracają pociągi

Do Kwidzynia wracają pociągi

Wraz z wakacyjną korektą rozkładu jazdy, po rewitalizacji linii i wielomiesięcznym opóźnieniu planowany jest powrót połączeń na trasie Malbork – Kwidzyn. Obecnie pasażerowie korzystają z komunikacji zastępczej.

Modernizacji linii kolejowej nr 207 na odcinku Malbork – Kwidzyn była tematem interpelacji poseł Beaty Maciejewskiej.

– Prace modernizacyjne na odcinku Malbork – Gardeja trwają od 2017 roku i pierwotnie zakończyć się miały jeszcze w 2018 roku. Tak się jednak nie stało, ale w odpowiedzi na moją interpelację z grudnia 2020 r. podano termin zakończenia prac w I kwartale 2021 roku – pisze poseł  Beata Maciejewska – Wyznaczony termin minął już jakiś czas temu, a pociągi jak nie kursowały, tak nie kursują – czytamy dalej.

Poseł zapytała więc ponownie ministra dlaczego po raz kolejny nie jest dotrzymany termin zakończenia tej ważnej modernizacji, która ogranicza możliwość przemieszczania się mieszkańców.

Na pytania poseł Maciejewskiej odpowiedział minister Andrzej Bittel, który poinformował, że w realizacji prac na linii nr 207 spowodowane były wstrzymaniem robót przez lidera konsorcjum wykonawcy, tj. NDI Sopot S.A.

– Decyzja lidera konsorcjum wpłynęła na konieczność ponownej organizacji placu budowy przez członka konsorcjum – Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe, które musiało podpisać  nowe umowy z podwykonawcami robót budowlanych, ponownie zorganizować prace projektowe oraz zinwentaryzować plac budowy przed wznowieniem prac – wylicza Bittel.

Jak dodał przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury wbrew pierwotnym założeniom wykonawcy, część prac należało wykonać w ramach pozwolenia na budowę, a nie na zgłoszenie, co spowodowało wydłużenie procedur związanych z uzyskaniem ww. pozwoleń.

– Deklarowany przez wykonawcę robót, termin wznowienia ruchu pociągów na odcinku Kwidzyn – Malbork to koniec II kwartału 2021 r. a planowany termin zakończenia prac na odcinku granica województwa pomorskiego –   Malbork to koniec IV kwartału 2021 r. – informuje minister Andrzej Bittel.

Obecnie z Kwidzynia w kierunki Tczewa, Malborka oraz Grudziądza obsługę pasażerów zapewnia zastępcza komunikacja  autobusowa.

Od niedzieli, 13 czerwca 2021 r. z Kwidzynia do Malborka odjedzie 10 pociągów Polregio w tym jeden pojedzie aż do Tczewa. W kierunku Grudziądza pasażerowie nadal będą korzystać z autobusów.

Przypomnijmy, że linią nr 207 od grudnia 2021 r. ma jeździć pociąg PKP Intercity w relacji Gdynia – Katowice – Gdynia.