Co z gratyfikacją dla pracowników PKP Cargo?

Co z gratyfikacją dla pracowników PKP Cargo?

Zarząd PKP Cargo dziękuje za podjętą w interesie pracowników spółki inicjatywę i deklaruje podjęcie rozmów w sprawie wypłaty gratyfikacji pieniężnej w formie dodatkowej premii.

Pod koniec maja 2023 r. dwie organizacje związkowe skierowali do zarządu PKP Cargo wniosek o wypłacenie gratyfikacji pieniężnej w formie dodatkowej premii.

Związkowcy uważają, że zaangażowanie i wkład całej załogi w nałożone przez rząd na spółkę zadania w sprawie zapewnienia płynności dostaw węgla, doceniony również przez rząd poprzez wyróżnienie Marka Olkiewicza, członka zarządu ds. eksploatacyjnych, pokazało, że w trudnych sytuacjach można na nią liczyć, a ogłoszone dobre wyniki finansowe PKP Cargo z I kw. 2023 r.  (ponad 100 mln zł netto zysku) umożliwiają spełnić żądanie.

Zwrócili także uwagę, że wysoki poziom inflacji spowodował znaczny wzrost kosztów utrzymania pracowników, a wdrożone w wyniku ostatnich porozumień podwyżki wynagrodzeń nie są w stanie zrekompensować wzrostu kosztów utrzymania.

W liście skierowanym do SZ NSZZ „Solidarność” Grupy PKP Cargo oraz Federacji Związków Zawodowych Kolejarzy przedstawiciel pracowników, Zenon Kozendra członek zarządu PKP Cargo podziękował za podjętą w interesie pracowników spółki inicjatywę dotyczącą wypłacenia w lipcu br. gratyfikacji pieniężnej w formie dodatkowej premii.

Zarząd docenia zaangażowanie pracowników oraz ich wkład w realizację zwiększonych w ostatnich miesiącach zadań, związanych w szczególności z zapewnieniem płynności dostaw węgla do elektrowni, elektrociepłowni i gospodarstw domowych – czytamy w liście.

Zenon Kozendra przyznał, że wyniki osiągnięte w ubiegłym roku i pierwszym kwartale br. cieszą, jednakże kierując się odpowiedzialnością za podejmowane decyzje oraz troską o stabilność miejsc pracy naszych pracowników i dalszy rozwój PKP Cargo, przy podejmowaniu wszelkich decyzji związanych z wydatkowaniem środków powinniśmy uwzględniać dynamiczną sytuację rynkową oraz niepewne otoczenie spółki.

Strona Pracodawcy z należytą powagą traktuje zobowiązanie, jakie przyjęła w obszarze polityki płacowej, określonej w Pakcie Gwarancji Pracowniczych z 2 września 2013 r., zgodnie z którą wzrost wynagrodzeń powinien stanowić przedmiot corocznych negocjacji Partnerów Społecznych oraz być uzależniony od wyniku i sytuacji finansowej spółki – zapewnił Kozendra.

Podkreślił jednocześnie że od 1 czerwca 2022 r. miały miejsce dwie systemowe podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Spółki, przewyższające wskaźnik inflacji za ten okres.

Mając powyższe na uwadze, a także w związku z przyjęciem przez WZA sprawozdań zatwierdzających wyniki za 2022 rok, Strona Pracodawcy deklaruje podjęcie rozmów w sprawie wysuniętego postulatu – zakończył Zenon Kozendra członek zarządu PKP Cargo.