PKP S.A. ogłosiły przetarg na przebudowę dworca w Sochaczewie [WIZUALIZACJE]

PKP S.A. ogłosiły przetarg na przebudowę dworca w Sochaczewie [WIZUALIZACJE]

Komfortowy, funkcjonalny, dostępny, bezpieczny oraz poddany renowacji z dbałością o historyczny detal – taki już niedługo będzie niewielki, neorenesansowy dworzec w Sochaczewie.

Budynek dworca w Sochaczewie to kolejna inwestycja w województwie mazowieckim realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 dofinansowana ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki niej historyczny, bo wzniesiony w latach 1901-1903 dworzec zostanie dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych przy zachowaniu jego walorów architektonicznych. Zgodnie z projektem przebudowy renowację przejdzie ceglana elewacja zabytku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Planowane jest jej wyczyszczenie oraz naprawa powstałych ubytków, a także odtworzenie na wzór historycznej lub renowację stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę poszycia dachowego na wykonane z blachy tytanowo-cynkowej na rąbek stojący. Ciekawostką na fasadzie budynku będzie umieszczenie w górnym naświetlu wejścia głównego stylizowanego zegara. Całość uzyskanego dzięki przebudowie efektu wizualnego podkreśli nowa iluminacja.

– Bardzo się cieszę, że także Sochaczew doczekał się remontu dworca. Każdego dnia setki mieszkańców mojego rodzinnego miasta korzystają z tego budynku, dojeżdżając do pracy
w Warszawie. Ja również jestem jego użytkownikiem. Ten budynek ma bogatą historię – przetaczały się przez niego armie I i II wojny światowej. To na stacji w Sochaczewie wysiadają turyści, którzy chcą odwiedzić Żelazową Wolę, a podróżują pociągami. Nie dalej, jak kilka dni temu byłem świadkiem oddania do użytku innego zabytkowego dworca – w Tczewie. Byłem pod wrażeniem, jak dobrze prezentował się w nowoczesnej, ekologicznej, bardzo funkcjonalnej wersji. Jestem przekonany, że w Sochaczewie będzie podobnie. Moje rodzinne miasto zyska prawdziwą perełkę, wizytówkę, z której będziemy dumni i na której będziemy witać wszystkich, którzy do nas przybędą koleją – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Przebudowa dworca kolejowego w Sochaczewie to ważny punkt w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki tej modernizacji kolejny zabytkowy dworzec stanie się   komfortowy, bezpieczny oraz dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

– Niedawno w powiecie sochaczewskim rozpoczęliśmy budowę w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego nowego dworca w Kornelinie. To jednak nie ostatnia inwestycja w ramach Programu Inwestycji Dworcowych w tym rejonie. Już niebawem ogłosimy przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych dworca w Sochaczewie i z pewnością jeszcze w tym roku rozpoczniemy przebudowę tego zabytkowego dworca – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Modernizacja dworca oznacza również zmiany wewnątrz budynku. Na jego parterze zaprojektowano hol pełniący funkcję poczekalni. Dzięki inwestycji zyska on całkowicie nowe wyposażenie, czyli ławki, gabloty z rozkładami jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W sąsiedztwie holu, oprócz pomieszczenia kas biletowych i toalet, zaplanowano przestrzeń pod przyszły lokal gastronomiczny oraz pomieszczenia biurowe przeznaczone dla jednej ze spółek kolejowych.

– Przebudowa dworca kolejowego w Sochaczewie to kolejna inwestycja dofinansowana w 85% z Funduszy Europejskich i uzupełniona o środki krajowe. Dworzec odzyska swój historyczny blask, a jednocześnie będzie bardziej nowoczesny i przyjazny środowisku. Komfortowy, dopasowany do potrzeb wszystkich podróżnych, również tych z niepełnosprawnościami – taki będzie nowy budynek, który poprawi komfort podróżowania – powiedział wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Dzięki przebudowie dworzec stanie się bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne oraz wprowadzonych szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące, dotykowe plany dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zbliżająca się modernizacja obiektu stawia również na ekologię i poprawę bezpieczeństwa na dworcu oraz w jego najbliższym otoczeniu. W ramach inwestycji zaplanowano docieplenie dachu budynku od wewnątrz, a także zastosowanie stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej, co wpłynie korzystnie na ograniczenie strat ciepła. Ponadto w całym kompleksie zostanie zastosowane energooszczędne oświetlenie. W celu optymalizacji zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej zamontowany zostanie system BMS (Building Management System) zarządzający wszystkimi instalacjami i urządzeniami na dworcu. Z kolei poprzez montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa – monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych – zwiększy się bezpieczeństwo osób i samego budynku.

Olbrzymią metamorfozę przejdzie plac przed dworcem. Przebudowany zostanie układ komunikacyjny. Wzdłuż frontowej fasady budynku pojawią się miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu kiss&ride. Natomiast nieco bliżej ulicy Henryka Sienkiewicza powstaną dwa wyspowe perony dla autobusów, postój taksówek oraz 9 miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla samochodów elektrycznych. W sąsiedztwie budynku pojawi się również wiata rowerowa. Zabytkowa lokomotywa pozostanie na swoim dotychczasowym miejscu. Z innych prac planowanych w otoczeniu dworca warto wspomnieć o uporządkowaniu zieleni, a także montażu nowych elementów małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie).  

Przebudowa dworca w Sochaczewie to jedna z inwestycji realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.