Wyróżnienie prezesa UTK dla maszynisty ŁKA

Wyróżnienie prezesa UTK dla maszynisty ŁKA

Jakub Rólczak, maszynista ŁKA, podczas uroczystej gali V Konferencji Kultury Bezpieczeństwa otrzymał wyróżnienie za swoją postawę i szybką reakcję, która uratowała ludzkie życie. Pomimo młodego wieku i zaledwie 3,5 letniego stażu na swoim stanowisku, może pochwalić się nienaganną opinią oraz umiejętnością podejmowania właściwych decyzji w sytuacjach kryzysowych.

W piątek rano, 23 lipca 2021 r., pan Jakub rozpoczął obsługę pociągu relacji Łódź Fabryczna – Sieradz. Po odjeździe ze stacji Łódź Chojny w stronę przystanku osobowego Łódź Pabianicka na linii kolejowej numer 25, uwagę maszynisty zwrócił pozostawiony na poboczu samochód osobowy z włączonymi światłami awaryjnymi. W tym samym momencie dostrzegł również dwóch mężczyzn, którzy biegnąc wzdłuż toru numer 2, dawali wyraźne sygnały ostrzegawcze machając rękoma w kierunku nadjeżdżającego pociągu. Maszynista zaniepokojony zaistniałą sytuacją wdrożył hamowanie i jednocześnie wypatrywał przeszkody lub innego zagrożenia
w obszarze toru, po którym się poruszał. Podczas wnikliwej obserwacji otoczenia dostrzegł na przeciwległym torze numer 1 leżącego człowieka. Natychmiast podjął próbę nawiązania łączności z dyżurnym ruchu stacji Łódź Chojny, jednakże po chwili zauważył nadjeżdżający po torze numer 1 – od strony przystanku osobowego Łódź Pabianicka – pociąg towarowy. Pan Jakub bez chwili wahania starał się nawiązać łączność z prowadzącym pociąg towarowy, jednocześnie – w obawie o zdrowie i życie człowieka leżącego na torach – podjął zdecydowaną decyzję o nadaniu sygnału ALARM poprzez urządzenie „radio stop” (system, który umożliwia zatrzymanie pojazdów trakcyjnych będących w ruchu w miejscu, gdzie zachodzi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu). Nadanie sygnału spowodowało zatrzymanie się pociągu towarowego przed osobą leżącą na torze. Wówczas, dzięki reakcji maszynisty, wspomniane wcześniej osoby postronne mogły bezpiecznie udać się na miejsce zdarzenia i przenieść leżącego człowieka poza skrajnię toru. Gdyby nie pomoc osób postronnych oraz prawidłowe zachowanie maszynisty łódzkiej kolei, doszłoby do najechania przez pociąg towarowy na poszkodowanego, który jak się okazało, był osobą o ograniczonej sprawności ruchowej.

Zachowanie Jakuba Rólczaka potwierdziło prawidłowość i skuteczność procesu szkolenia, które pracownik musiał przejść, aby po uzyskaniu pozytywnych wyników z przeprowadzonych sprawdzianów wiedzy i umiejętności, zostać dopuszczonym do wykonywania obowiązków służbowych na stanowisku maszynisty.