Słowacka flota pojazdów RegioPanter powiększy się do 39 jednostek

Słowacka flota pojazdów RegioPanter powiększy się do 39 jednostek

Słowackie Towarzystwo Kolejowe (ZSSK) zamówiło pięć dodatkowych czteroczłonowych pojazdów typu RegioPanter. Przewoźnik skorzystał tym samym z opcji w ramach kontraktu na dostawę 9 sztuk jednostek elektrycznych z opcją na kolejne 11 zestawów, który ZSSK podpisał z konsorcjum Škoda Group i ŽOS Trnava we wrześniu 2021 roku. Dostawa pięciu nowych jednostek nastąpi w 2025 roku.

Dzięki nowemu zamówieniu słowacka flota RegioPanters powiększy się do 39 jednostek.

Koleje Słowackie przechodzą znaczną modernizację i bardzo się cieszymy, że możemy być jej częścią. Bardzo sobie cenimy naszą wieloletnią współpracę z Železničná spoločnost Slovensko. Słowacja jest dla naszej grupy kluczowym krajem, w którym rozwijamy swoją działalność w perspektywie długoterminowej i bardzo intensywnie współpracujemy z naszymi słowackimi partnerami. Ten pociąg jest konkretnym dowodem bardzo dobrej współpracy słowacko-czeskiej i bardzo ważne jest podkreślenie doskonałej współpracy z ŽOS Trnava, z którym rozwijamy również współpracę przy innych projektach poza Słowacją. Produkty Grupy Škoda są widoczne na Słowacji zarówno na kolei, gdzie oprócz RegioPanterów pasażerowie mogą jeździć także jednostkami elektrycznymi 671 czy zestawami push-pull, nasze tramwaje również znacząco pomogły Bratysławie w modernizacji bratysławskiego transportu miejskiego, a pasażerowie mogą również korzystać ze Škody trolejbusy w kilku innych miastach – powiedziałTomáš Ignačák, prezes regionu CZ/SK w Grupie Škoda

Jest to pierwszy w historii projekt Departamentu Transportu, który uzyskał dofinansowanie z Planu Odnowy. Chcemy jak najlepiej wykorzystać przyznane nam środki, a to pierwszy krok do realizacji tego celu – dodał Andrej Doležal Minister Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej

Dodatkowe jednostki to sygnał, że poważnie myślimy o modernizacji floty ZSSK. Cieszę się, że ponownie przyczyniamy się do poprawy jakości transportu na wschodzie Słowacji, gdzie już wkrótce zostaną dostarczone pierwsze nowe jednostki elektryczne – podkreślił Roman Koreň Prezes Zarządu ZSSK.

Pojazdy typu Panther zostaną rozmieszczone na liniach regionu Koszyce i Preszów, a konkretnie na odcinku linii:

  • Čierna n/Tisou – Koszyce – Preszów
  • Preszów – Koszyce (trasa nr 188)
  • Koszyce – Michaľany – Slovenské Nové Mesto – Čierna n/Tisou (trasa nr 190).

Jednostki elektryczne RegioPanter dostarczane są na Słowację jako dwusystemowe, na napięcie 3 kV DC lub 25 kV 50 Hz o pojemności 343 miejsc. Przeznaczone są do eksploatacji na liniach regionalnych o klasycznym rozstawie 1435 mm i maksymalnej prędkości 160 km/h. Oferuje pasażerom w pełni klimatyzowaną, otwartą przestrzeń z wygodnymi siedzeniami. Niezbędne są także gniazdka, łącze Wi-Fi oraz system informacji audiowizualnej. Dla szybkiej, bezpiecznej i wygodnej zmiany pasażerów zestawy posiadają niskopodłogowe wejście oraz drzwi o szerokości 1500 mm. W zestawie znajdują się również wielofunkcyjne przestrzenie dla osób niepełnosprawnych, wózki dziecięce oraz rowery.