PKP IC oraz KM włączają się do akcji Narodowego Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego

PKP IC oraz KM włączają się do akcji Narodowego Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego

W sobotę 5 września 2020 r. odbędzie się kolejna już dziewiąta edycja Narodowego Czytania, akcji organizowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. PKP Intercity oraz Koleje Mazowieckie włącza się w tę inicjatywę. W tym roku czytany będzie dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.

Akcja Narodowe Czytanie odbywa się cyklicznie od 2012 roku. PKP Intercity oraz mazowieckie przewoźnik wspierają inicjatywę pod patronatem Prezydenta RP już po raz piąty. W tym roku lekturą Narodowego Czytania została „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Na tę okazję PKP Intercity stworzyło wyjątkową animację poświęconą dramatowi wieszcza, którą pasażerowie przewoźnika mogą oglądać na ekranach informacyjnych w pociągach Flirt, PesaDART, a także na monitorach przy kasach biletowych.

– Narodowe Czytanie to inicjatywa, która pozwala przypomnieć o najwybitniejszych dziełach rodzimej literatury, które kształtowały całe pokolenia Polaków. Cieszymy się, że możemy mieć  swój wkład w promowanie polskiej kultury, jednocześnie uatrakcyjniając podróż naszym pasażerom – mówi Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Na pokładzie pociągu obsługiwanego pojazdem ER-160 FLIRT, pracownicy Kolei Mazowieckich przeczytali fragmenty Balladyny Juliusza Słowackiego.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda skierował list do uczestników tegorocznej edycji Narodowego Czytania, w którym zachęca do wspólnego obcowania z polską literaturą.

– Ufam, że – wzorem lat ubiegłych – i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy z Państwa odkryje swoją Balladynę, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem. Mam głęboką nadzieję, że wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczy nam dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą – napisał w liście Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji
w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowego Czytania odbywa się już po raz dziewiąty. Inicjatywa została zainaugurowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.W poprzednich latach przewoźnicy włączyli się w czytanie „Quo Vadis”, „Wesela”, „Przedwiośnia” i „Nowel polskich”.