Od dziś elektryczne pociągi kursują linią PKM

Od dziś elektryczne pociągi kursują linią PKM

12 czerwca 2023 to historyczny dzień dla pomorskiej kolei. Trwająca około dwóch lat elektryfikacja linii oficjalnie została zakończona i na trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej pasażerów wożą pociągi elektryczne. Pociągi łączą Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy z Gdańskiem, Tczewem czy Malborkiem.

Historia elektryfikacji

Elektryfikacja PKM wystartowała dokładnie 15 czerwca 2021 r., kiedy to pomiędzy Jasieniem a Brętowem wbity został pierwszy pal pod słupy trakcyjne.

W ciągu niespełna dwóch lat, dzięki wykorzystaniu funduszy europejskich, zrealizowaliśmy cały projekt elektryfikacji linii kolejowej PKM – mówi Rafał Rychel, dyrektor Pionu Inwestycyjnego PKM SA. – W ramach prac budowlanych zabitych zostało ponad 1100 fundamentów palowych, zamontowanych zostało 900 słupów trakcyjnych oraz 120 bramek trakcyjnych, pomiędzy którymi rozciągnęliśmy 40km lin nośnych i dwa razy tyle przewodów jezdnych. Co najważniejsze, całość prac zaplanowano w taki sposób aby nie ograniczać przepustowości naszej linii kolejowej, a wszystkie prace wymagające zemknięć obu torów jednocześnie wykonywane były w nocnych przerwach technologicznych – dodaje Rychel.

Linia PKM od samego początku planowana była jako linia zelektryfikowana, jednak ze względu na brak sieci trakcyjnej na linii 201 (Gdynia – Kościerzyna), z którą linia PKM łączy się w Rębiechowie, plany elektryfikacji samorządowa spółka musiała odłożyć w czasie.

Elektryfikacja samej linii PKM, bez tworzącej z nią wspólną sieć linii 201 byłaby bezcelowa, bo trakcja elektryczna kończyłaby się „ślepo” w Rębiechowie. Dlatego cały czas namawialiśmy naszych partnerów z PKP PLK do elektryfikacji linii 201 i w sierpniu 2017 r. podpisaliśmy porozumienie o współpracy, określające zakres wszystkich planowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Pomorską Koleją Metropolitalną S.A. przedsięwzięć inwestycyjnych, w którym strony zdeklarowały zakończenie ich realizacji do końca 2023 roku – przypomina Grzegorz Mocarski, prezes PKM.

Elektrykiem po PKM

Od jakiegoś czasu na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej trwały testowe jazdy elektrycznych zespołów trakcyjnych. Ostatnie testy odbyły się w nocy 11/12 czerwca. Testy przebiegły pomyślnie, udało się m.in. po raz pierwszy w historii dojechać pociągiem elektrycznym do gdańskiego lotniska, po drodze uzyskując maksymalną prędkość 120 km/h, a także zweryfikować napięcie w sieci na całej długości linii. Pierwszym pasażerskim pociągiem elektrycznym był skład 55201 relacji Malbork – Gdańsk Port Lotniczy. Obsługiwał go EN57AL-1786. Pierwszym pociągiem pojechało około 30 osób, w drugą stronę największe zapełnienie wynosiło około 80 podróżnych.

Pociągów mogłoby być więcej

Wyobraźmy sobie, że zamiast 90 pociągów przyjeżdżających i odjeżdżających każdego dnia z dworca we Wrzeszczu na linię PKM – jest ich dwa razy tyle. W dodatku jeżdżą „w takcie”, a każdy z nich zabiera o stu pasażerów więcej niż obecnie, a także dwa razy więcej rowerów.

Wreszcie moglibyśmy skutecznie rozładować tłok na linii PKM. Byłoby to możliwe, gdyby trakcja niedawno zelektryfikowanej za 89 mln zł linii PKM nie kończyła się w szczerym polu – nie kryje goryczy marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Chodzi o to, że Polskie Linie Kolejowe, pomimo składania wielu deklaracji nawet nie rozpoczęła jeszcze swojej części inwestycji i nie wiadomo, czy i kiedy elektryfikacja linii 201 zostanie zrealizowana.

Przez zaniedbania mieszkańcy Żukowa, Kartuz, Kościerzyny i wielu innych pomorskich miejscowości nie zobaczą nie tylko elektrycznego pociągu, ale prawdopodobnie ze względu na zamknięcia torowe żadnego – dodaje marszałek.

Rozkład jazdy

Elektryczne zespoły trakcyjne kursują od 12 czerwca 2023 r. w dni robocze według następującego rozkładu jazdy:

  • Malbork 5:50 – Gdańsk Wrzeszcz 6:35 – Gdańsk Port Lotniczy 6:56
  • Gdańsk Port Lotniczy 7:10 – Gdańsk Wrzeszcz 7:31 – Gdańsk Główny 7:36 – Tczew 8:00
  • Tczew 15:34 – Gdańsk Wrzeszcz 16:03 – Gdańsk Port Lotniczy 16:24
  • Gdańsk Port Lotniczy 17:05 – Gdańsk Wrzeszcz 17:27 – Tczew 18:00