Nadmorska Kolej Wąskotorowa świętowała 125-lecie

Nadmorska Kolej Wąskotorowa świętowała 125-lecie

W sobotę, 7 sierpnia 2021 r. na dworcu w Rewalu odbył się festyn z okazji obchodów 125. rocznicy uruchomienia pierwszej linii wąskotorowej z Gryfic do Niechorza. Imprezę Zorganizował Nadmorska Kolej Wąskotorowa Sp. z o.o. przy wsparciu pani Sołtys i Rady Sołeckiej Rewala.

Sobotnia impreza rozpoczęła się od animacji dla najmłodszych oraz od występu artystycznego młodych tancerek z Trzebiatowa. Dziewczynki, prowadzone przez instruktorkę Monikę Marzec z Krajowego Stowarzyszenia Aramis w Trzebiatowie zaprezentowały się w tańcu do muzyki z baletu „Jezioro Łabędzie”.

Tuż po godz. 17 odbyła się rekonstrukcja historyczna przyjazdu pierwszego pociągu z Gryfic do Niechorza. Pociąg powitała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łobza.

W inscenizacji wzięli udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” oraz członkinie Krajowego Stowarzyszenia Aramis w Trzebiatowie. Barwne stroje z minionej epoki zrobiły ogromne wrażenie na licznie zgromadzonej publiczności.

Po wjeździe pociągu, uczestników imprezy oficjalnie powitał Wójt Gminy Rewal, Konstanty Tomasz Oświęcimski. Głos zabrali również Starosta Powiatu Gryfice, Ryszard Chmielowicz oraz pochodzący z Rewala poseł na sejm – Artur Łącki. Kolejnym punktem programu sobotniej imprezy było otwarcie wystawy pt. „125 Lat Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej”. Wystawę o historii nadmorskiej kolejki można będzie zobaczyć na dworcu w Rewalu codziennie, do końca września, w godz, od 10:00-18:00.