Mieszkańcy Głowna i okolic zyskają dodatkowy przystanek

Mieszkańcy Głowna i okolic zyskają dodatkowy przystanek

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na budowę nowego przystanku Głowno Północne w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Nowy przystanek Głowno Północne zlokalizowany zostanie przy przejeździe kolejowo-drogowym w ciągu ul. Wiejskiej na linii kolejowej między Łodzią a Łowiczem (nr 15). Peron zapewni wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Będą wiaty i ławki, które zwiększą komfort oczekiwania na pociąg. Bezpieczne podróżowanie po zmroku zapewni jasne LED-owe oświetlenie. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Dla osób niewidomych i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające na powierzchni peronu. Planowana jest budowa parkingów dla samochodów i stojaków rowerowych, by ułatwić łączenie podróży koleją oraz środkami transportu indywidualnego.

W województwie łódzkim podpisane zostały już wszystkie umowy na budowę lub przebudowę przystanków kolejowych w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Konsekwentna realizacja rządowych inwestycji skutecznie przeciwdziała wykluczeniu komunikacyjnemu. Z żelazną konsekwencją budujemy nowoczesną kolej, która służy potrzebom transportowym lokalnych społeczności – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Budowa nowego przystanku w Głownie zwiększy dostęp do kolei między Łodzią a Łowiczem. Pasażerowie chętniej wybiorą kolej w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Mieszkańcy zyskają komfortowy peron, który przyczyni się do wzrostu atrakcyjności kolei jako bezpiecznego i ekologicznego środka transportu – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Prace będą realizowane w formule „projektuj i buduj”. Roboty budowlane zaczną się z początkiem roku 2024, a zakończą w połowie 2024 r.

Program przystankowy w województwie łódzkim

W województwie łódzkim program przystankowy obejmuje 9 lokalizacji. Od grudnia 2022 r. podróżni korzystają z przystanku Tomaszówek. W marcu br. rozpoczęła się budowa nowego przystanku Zgierz Rudunki. Już na wiosnę ruszą prace budowlane w Jedliczu koło Zgierza.

Podpisane zostały umowy na budowę przystanków Łódź Zarzew, Izabelów i modernizację przystanków Stare Grudze, Zaosie i Żakowice Południowe.