Co dalej z zakupem 5 lokomotyw wielosystemowych przez PKP Cargo?

Co dalej z zakupem 5 lokomotyw wielosystemowych przez PKP Cargo?

15 października minął termin składania do PKP Cargo ofert na dostawę 5 elektrycznych lokomotyw wielosystemowych wraz ze świadczeniem usług utrzymania. Zamiast poznania potencjalnych wykonawców, przewoźnik usunął postępowanie ze swojej platformy zakupowej.

Jak poinformował Krzysztof Losz rzecznik PKP Cargo, komisja przetargowa bada jedyną złożoną ofertę.

 – O wynikach postępowanie spółka poinformuje w komunikacie giełdowym – dodał Losz.

Przypomnijmy, ze jest to już trzecie podejście w sprawie zakupu nowych lokomotyw przez towarowego przewoźnika. Pod koniec lipca, kilka dni po unieważnieniu drugiego przetargu na zakup pięciu wielosystemowych pojazdów, PKP Cargo ogłosiło kolejne postępowanie. Przez miesiąc do spółki wpłynęło ponad 50 pytań i przełożono termin składania ofert na koniec września. Jednak ta data również nie została dotrzymana i PKP Cargo ponownie, na prośbę jednego z wykonawców zmieniło termin składania ofert na 15 października. 

W ramach postępowania przewoźnik chciał zakupić pięć lokomotyw wielosystemowych (3 kV DC, 15kV AC i 25kV AC) o mocy min. 5000 kW, które mają być dopuszczenie do ruchu w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech i były wyposażone w  systemem ETCS.

Zakup pojazdów ma być współfinansowany w ramach projektu „Lokomotywy wielosystemowe i wagony przeznaczone do przewóz intermodalnych”.