PKP S.A. zdemontowały klimatyzatory z elewacji dworca Władysławowo

PKP S.A. zdemontowały klimatyzatory z elewacji dworca Władysławowo

W marcu 2023 r. PKP S.A. po trwającej półtora roku przebudowie otworzyły dworzec we Władysławowie. Okazało się wówczas, że elewację zabytkowego budynku od strony peronów szpecą klimatyzatory. Na szczęście to już przeszłość.

W ocenie PKP S.A. umieszczenie jednostek zewnętrznych klimatyzacji na elewacji budynku dworca we Władysławowie podczas przebudowy dworca zostało wykonane zgodnie z zatwierdzonym projektem.

Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP S.A., przypomina, że po zakończeniu robót związanych z przebudowa dworca konserwator zabytków odebrał prace bez uwag. Ostatecznie po licznych negatywnych głosach opinii publicznej, spółka zmieniła zdanie.

Jako zarządca obiektu, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu wszystkich siedmiu jednostek zewnętrznych klimatyzacji zlokalizowanych na elewacji dworca we Władysławowie od strony peronów w mniej eksponowane miejsca – pokreśla Sarna.

Jak dodał nasz rozmówce, spółka chce w ten sposób ułatwić prace serwisowe przy urządzeniach, polepszyć warunki i sprawność ich pracy (będą zamontowane w bardziej osłoniętych od warunków atmosferycznych miejscach), a przy okazji poprawić wygląd elewacji dworca od strony peronów.

Nowa lokalizacja klimatyzatorów została uzgodniona z konserwatorem zabytków, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Prace przy relokacji klimatyzatorów powinny zakończyć się w listopadzie – zaznacza przedstawiciel PKP S.A.

Dzięki inwestycji dworzec stał się miejscem przyjaznym dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dla osób poruszających się na wózkach, a także dla rodzin z małymi dziećmi wykonano specjalne pochylnie od strony miasta i peronów umożliwiające swobodny dostęp do przestrzeni obsługi podróżnych. Dworzec we Władysławowie po przebudowie stał się również ekologiczny i bezpieczny. Zmiany zaszły również w otoczeniu obiektu. W sąsiedztwie powstały dwa parkingi, które pomieszczą łącznie przeszło 30 samochodów, a także wiata rowerowa.

Przebudowa dworca we Władysławowie kosztowała 14,32 mln złotych brutto.

Fot. Dworce kolejowe