PKP PLK: rowerzyści mogą korzystać z ponad 11,8 tys. stojaków rowerowych

PKP PLK: rowerzyści mogą korzystać z ponad 11,8 tys. stojaków rowerowych

Z ponad 11,8 tys. stojaków rowerowych na ponad 1900 stacjach i przystankach mogą korzystać pasażerowie – rowerzyści. Z każdym rokiem zwiększa się liczba rowerowych „parkingów” obok kolei.

W 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe zamontują ponad 700 stojaków rowerowych. W ubiegłym roku przybyło ponad 1000 stojaków na ponad 140 stacjach i przystankach.

Ponad 11,8 tys. stojaków przy peronach

Na ponad 1900 stacjach i przystankach dla rowerzystów znajduje się 11,8 tys. stojaków rowerowych. Montowane są jak najbliżej peronów w miejscach oświetlonych. Takie rozwiązanie zwiększa wygodę pasażerów oraz ochronę jednośladów. Montaż konstrukcji – ważnych dla pasażerów korzystających z rowerów, realizowany jest dzięki środkom budżetowym oraz projektom współfinasowanym ze środków unijnych.

W 2022 r. najwięcej stanowisk dla rowerów PLK SA zamontowały w województwie śląskim – około 130 stojaków na 15 stacjach i przystankach. Po 10 nowych stojaków mają rowerzyści m. in. w Dankowicach, Goleszowie i Bażanowie, po 5 przybyło w Kaniowie, Ustroniu i Skoczowie Bładnicach, 15 stanęło w Wiśle Uzdrowisku, 20 zostało postawionych w Herbach Nowych. W woj. śląskim rowerzyści mogą korzystać z ponad 1000 stojaków na ponad 150 stacjach i przystankach.

W województwie dolnośląskim w ubiegłym roku zostało zamontowanych 100 stojaków na 15 stacjach i przystankach. Na przykład, po 5 stojaków zyskali podróżni m. in. w Węglińcu, Ścinawce Średniej, Wierzbicach Wrocławskich. Rowerzyści w Dolnośląskiem mają do dyspozycji ponad 1000 stojaków rowerowych w około 180 lokalizacjach.

Nowe stojaki od 2022 r. są także m.in. w województwie opolskim. To 55 stojaków w 6 lokalizacjach. Po 10 stojaków stanęło na stacjach i przystankach Raszowa, Jasiona, Górażdże, Przywory Opolskie i Opole Groszowice. 5 stojaków stanęło w Zdzieszowicach. Łącznie w woj. opolskim jest ponad 360 stojaków w 60 miejscach.

PKP Polskie Linie Kolejowe montują ułatwienia dla rowerzystów m. in. w ramach inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego, współfinansowanych ze środków unijnych. W zeszłym roku miejsca dla rowerów powstały m. in. w woj. małopolskim na stacjach i przystankach: Rzozów Centrum, Osielec, Jordanów, Poronin (w ramach modernizacji linii nr 97, 98 i 99 Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane) oraz w województwie dolnośląskim m. in. w Sobótce, Świdnicy i Wrocławiu (w ramach prac na linii nr 285 Wrocław Główny – Jedlina Zdrój).

W tym roku zarządca infrastruktury planuje montaż ponad 700 stojaków rowerowych – m. in. w woj. podlaskim – np. na stacjach w Czyżewie, Szepietowie, Uhowie i Baciutach oraz w woj. łódzkim – w Głownie, Strykowie i nowo budowanym przystanku Pabianice Północne. Miejsca na rowery przygotowane są także przy około 300 dworcach, zarządzanych przez PKP SA.

Zgłoś nową lokalizację na rowerowe stojaki

Miejsca stojaków są wybierane m. in. na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. Sugestie, gdzie powinny być stojaki rowerowe można zgłaszać na Facebooku PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.