Od niedzieli wracają pociągi z Torunia do Grudziądza

Od niedzieli wracają pociągi z Torunia do Grudziądza

Od niedzieli, 4 września 2022 r. podróżni ponownie będą mogli skorzystać z pociągów jadących z Torunia w kierunku Grudziądza. W dni powszednie będzie 14 par pociągów.

Do pociągów podróżni wsiądą z wygodniejszych peronów w Łysomicach, Ostaszewie Toruńskim (nowa lokalizacja przystanku bliżej centrum wsi zapewni lepszy dostęp do kolei) i Grzywnie. Oczekiwany komfort obsługi zapewnią wiaty, ławki oraz jaśniejsze, energooszczędne oświetlenie. Są gabloty z rozkładami jazdy oraz nowe czytelne oznakowanie. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się zyskały wygodny dostęp do peronów dzięki pochylniom.

Do końca września br. planowane jest zakończenie budowy nowego przystanku Toruń Jar. Jednokrawędziowy peron o długości 125 metrów powstaje w sąsiedztwie rozbudowującego się osiedla mieszkaniowego, zakładów pracy i drogi krajowej nr 91. Aktualnie wykonywana jest nawierzchnia peronu oraz zabudowywana infrastruktura teletechniczna i elektroenergetyczna. Przy nowym przystanku budowane jest także przejście pieszo – rowerowe pod torami, które ułatwi komunikację w tej części miasta. Gotowa jest konstrukcja przejścia, postępują prace wykończeniowe.

Na blisko 20 km odcinku linii wymieniono tor i zabudowano 11 rozjazdów Przebudowano 15 przepustów. Po zakończeniu wszystkich prac nowa mijanka w Łysomicach oraz dodatkowy tor przed stacją Toruń Wschodni ułatwią sprawne mijanie się pociągów i zwiększą przepustowość linii, na którą będzie mogło wyjechać więcej pociągów. Poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów zwiększy wymiana urządzeń oraz nawierzchni na 14 przejazdach kolejowo – drogowych oraz przejściach dla pieszych.

Po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu wymaganych pozwoleń pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h (obecnie do 90 km/h), a towarowe do 80 km/h (obecnie 40 km/h). Zakończenie robót planowane jest w III kwartale br.

Projekt pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 na odcinku Toruń Wschodni – Chełmża” jest warty 144 779 840,21 zł netto i współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości 85 proc.