Dwupoziomowe skrzyżowania zwiększą bezpieczeństwo w Ełku

Dwupoziomowe skrzyżowania zwiększą bezpieczeństwo w Ełku

Wykonawca prac w Ełku przystępuje do rozbiórki mostu kolejowego nad rzeką Ełk. Stara betonowa konstrukcja będzie demontowana etapami – w tym celu została rozcięta przy użyciu specjalnej liny tnącej, następnie do pracy przystąpił ciężki sprzęt. Roboty zaplanowano w taki sposób, aby na części mostu nadal możliwy był ruch pociągów.

Nowa przeprawa przez rzekę Ełk będzie miała konstrukcję betonową, o rozpiętości  29 m. Na moście zostaną zbudowane nowe tory, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Nowy obiekt na lata zapewni sprawny i bezpieczny ruch pociągów pasażerskich oraz przejazd ciężkich składów towarowych.

W ramach inwestycji Rail Baltica budowane są również inne obiekty inżynieryjne w mieście. Postępują prace przy przebudowie wiaduktu kolejowego nad ul. Suwalską. Wykonawca rozebrał już część starej konstrukcji i prowadzi roboty ziemne. Dzięki przebudowie ważnego obiektu poprawią się warunki prowadzenia ruchu kolejowego i drogowego w Ełku. Droga pod wiaduktem będzie mieć po jednym pasie ruchu w każdym kierunku oraz dodatkowy lewoskręt w ul. Słoneczną. Po jednej stronie jezdni będzie chodnik, z drugiej zostanie zbudowany ciąg pieszo rowerowy.

Na ulicach Kolejowej i Towarowej wiadukty zastąpią dotychczasowe przejazdy w poziomie szyn, a ruch drogowy zostanie poprowadzony pod linią kolejową. W obu lokalizacjach prowadzone są roboty ziemne. Dodatkowo zostanie zbudowany także wiadukt drogowy, który pozwoli na przedłużenie ul. Norwida.