Dwugłos spółek kolejowych ws. nastawni Pk5 w Pyskowicach

Dwugłos spółek kolejowych ws. nastawni Pk5 w Pyskowicach

Jak już informowaliśmy, społecznicy z Pyskowic walczą o zachowanie unikalnej nastawni bramowej Pk5 w Pyskowicach. Jak się okazuje odmienne zdanie na temat przyszłości obiektu mają spółki kolejowe.

W czerwcu 2022 r. do członków kolektywu Stacja Pyskowice napłynęły informacje o planowanej rozbiórce unikalnej nastawni bramowej Pk5, będącej częścią kompleksu ponad 100-letniej dawnej parowozowni Pyskowice.

W całej Polsce zostało zachowanych jedynie kilka nastawni „bramowych” (tj. bezpośrednio „zawieszonych” nad torowiskiem kolejowym). Znajdują się one m. in. w Gliwicach, Bytomiu czy Gdańsku. Niewiele więcej jest ich ogółem w całej Europie.

Uważamy, iż z uwagi na unikalność budowli i wartość historyczną jaką niewątpliwie posiada, budynek winien być wpisany do rejestru zabytków. W najgorszym scenariuszu, jako obiekt-wydmuszka, w najlepszym – o roli muzealnej – poinformował Piotr Borowiak z kolektywu Stacja Pyskowice.

Zapytaliśmy spółki kolejowe, PKP S.A. oraz PKP Polskie Linie Kolejowe czy decyzja dotycząca rozbiórki obiektu jest ostateczna. Jak się okazuje zdania się odmienne.

Agnieszka Jurewicz z biura prasowego PKP S.A. poinformowała Kolejowy Portal, że w trosce o bezpieczeństwo i życie ludzkie oraz z uwagi na negatywny wpływ na znajdującą się przy budynku czynną linię kolejową nr 132 podjęto decyzję o likwidacji budynku nastawni PK5 Pyskowice.

Takie rozstrzygnięcie wynika bezpośrednio z awaryjnego stanu technicznego obiektu. Do budynku nie ma także dojazdu. Projekt rozbiórki budynku został zatwierdzony i uzgodniony z Urzędem Miasta Pyskowice oraz Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – dodała Jurewicz

Z kolei Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała, że na ten moment nie ma decyzji o rozbiórce nastawni bramowej w Pyskowicach.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły prace nad studium wykonalności dla linii kolejowej 132 na odcinku Bytom Bobrek – Opole, a ostateczna decyzja dotycząca nastawni w Pyskowicach może zostać podjęta na etapie projektowym. Opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja robót budowlanych mogłyby być realizowane po zapewnieniu finansowania tej inwestycji – dodała Głowacka.

Przypomnijmy, że kolektyw Stacja Pyskowice  Kolej Aglomeracyjna i Muzealna w GOP zaprasza w sobotę 29 kwietnia 2023 r. o godz. 15:00 na spotkanie terenowe w sprawie powstrzymania likwidacji zabytkowych obiektów o kolejowym rodowodzie, w tym nastawni bramowej Pk5.

Spotkanie odbędzie się przy ul. Wolności 1 w Pyskowicach