Ceny biletów PKP Intercity wróciły do poziomu sprzed podwyżki

Ceny biletów PKP Intercity wróciły do poziomu sprzed podwyżki

Przez blisko 50 dni podróżni płacili średnio od 11,8% do 17,8% więcej za bilety na połączenia PKP Intercity. Od dzisiaj ceny bazowe na pociągi narodowego przewoźnika wróciły do poprzedniego poziomu, sprzed 11 stycznia 2023 r.  

Zapowiedziana na początku roku 2023 r. podwyżka zbulwersowała opinię publiczną. Przewoźnik tłumaczył podwyżkę rosnącymi kosztami działalności.

Podczas debaty na 70. posiedzeniu Sejmu RP dotyczącej informacji bieżącej w sprawie podwyżki cen biletów PKP Intercity oraz wysokich cen biletów dla pasażerów, Andrzej Adamczyk minister infrastruktury powiedział, że gdyby nie działania rządu podwyżka wynosiłaby 53%.

Podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się 24 stycznia 2023 r. premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że ceny biletów PKP Intercity na pewno na tym poziomie, na jakim są obecnie nie pozostaną, a od kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury będzie domagał się zdecydowanych działań oszczędnościowych we wszystkich spółkach PKP.

Na początku lutego 2023 r. premier potwierdził, że najpóźniej do 1 marca 2023 bilety zostaną obniżone. Kilka dni później PKP Intercity potwierdziło obniżenie ceny biletów od 1 marca 2023 r.

W celu wyrównania przychodów po wycofaniu się z podwyżki cen biletów na pociągi kategorii TLK oraz IC spółka PKP Intercity otrzyma w najbliższych tygodniach dodatkowe 100 mln zł wsparcia z budżetu państwa.

W ślad za niższymi cenami biletów jednorazowych, obniżone zostają także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity (uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach), jak również opłat na przewóz rowerów, psa oraz bagażu. Osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia br. otrzymają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych.

Dodajmy, że Lewica domaga się obniżenia VAT na bilety kolejowe do zera na połączenia wszystkich przewoźników. Na taki krok nie chce zdecydować się Ministerstwo Finansów, które uważa, że obniżenie stawki VAT w Polsce dla transportu pasażerskiego z 8% do 0% oznaczałoby znaczący ubytek dochodów budżetu państwa.

Ile zapłacimy za bilety na popularnych trasach?