PKP Intercity obniży ceny biletów

PKP Intercity obniży ceny biletów

Najpóźniej od 1 marca 2023 r. ceny biletów na przejazd pociągami PKP Intercity mają zostać obniżone.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach, premier Mateusz Morawiecki był pytany czy jest szansa na obniżkę cen biletów PKP Intercity.

Nie tylko jest szansa, ale tak właśnie ma się stać i to najpóźniej od 1 marca. Poleciłem odpowiednim instytucjom, w szczególności zarządowi PKP, po przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Infrastruktury,  przegląd wszystkich koszów, procedury zakupowe, procedury operacyjne, po to aby ta firma, ta korporacja mogła wypracować odpowiednie oszczędności – powiedział premier Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Gliwicach.

Dodał, że te oszczędności wraz z zastrzykiem z budżetu mają się przełożyć na znaczące obniżki cen biletów.

Chcę, aby te obniżki były co najmniej do takiego poziom, jaki obowiązywał w roku 2022 – podkreślił Morawiecki.

Przypomnijmy, że podczas wtorkowego (24 stycznia 2023 r.) spotkania z dziennikarzami premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że ceny biletów PKP Intercity na pewno na tym poziomie, na jakim są obecnie nie pozostaną, a od kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury będzie domagał się zdecydowanych działań oszczędnościowych we wszystkich spółkach PKP.

W czwartek, 26 stycznia 2023 r. doszło do spotkania szefa rządu z ministrem Adamczykiem, wiceministrem Małeckim i zarządem PKP Intercity.

Na początku tego tygodnia, we wtorek 30 stycznia 2023 r. premier potwierdził, że spotkał się z ministrem infrastruktury oraz zarządem PKP Intercity. W trakcie rozmów domagał się znaczącej redukcji, a najlepiej powrotu do poprzednich cen. Dodał, że trwają prace nad tym, aby przekazać dodatkowe fundusze z budżetu dla PKP Intercity, aby zrekompensować podwyżki cen energii.

11 stycznia 2023 r. zaczął obowiązywać nowy, droższy cennik biletów na połączenia PKP Intercity. Przewoźnik tłumaczył podwyżkę rosnącymi kosztami działalności. Spółka podnosi ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów średnio w wysokości:

  • 11,8% dla kategorii TLK/IC
  • 17,4% dla kategorii EIC
  • 17,8% dla kategorii EIP