Lokomotywa w barwach Kampanii Kolejowe ABC promuje bezpieczeństwo

Lokomotywa w barwach Kampanii Kolejowe ABC promuje bezpieczeństwo

28 lutego  w trasę wyruszyła lokomotywa w barwach Kampanii Kolejowe ABC II z sympatycznym nosorożcem Rogatkiem i hasłem „Bezpieczeństwo – ważna sprawa, na kolei to podstawa”. Jest to kolejne działanie promujące bezpieczeństwo w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej prowadzonej przez Urząd Transportu Kolejowego.

O bezpieczeństwo kolei dbamy nie tylko poprzez kontrole taboru i infrastruktury kolejowej. Prowadzimy również działania edukacyjne i promujące zachowanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, w pobliżu torów, na dworcach i w pociągu. Lokomotywa w barwach Kampanii Kolejowe ABC II to dodatkowy element wspierający edukację dzieci i dorosłych w zakresie bezpieczeństwa na kolei” – mówił dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.

Pojazd jest nowym elementem edukacyjno-informacyjnym projektu Kampania Kolejowe ABC II. Jest to lokomotywa PKP Intercity EU160 Griffin. Ten elektrowóz ma 19,90 m długości i przystosowany jest do prowadzenia pociągów pasażerskich i towarowych z prędkością do 160 km/h. 28 lutego o 15:37 lokomotywa poprowadzi pociąg z Warszawy Gdańskiej do Poznania Głównego. W marcu pojazd będzie można spotkać jeszcze m.in. w: Bydgoszczy, Chełmie, Kołobrzegu, Koninie, Kutnie, Lublinie, Pile, Rzeszowie, Szczecinie, Szczecinku, Toruniu, Warszawie i Zbąszynku.

Lokomotywa została oklejona w lutym tego roku. Na kolorowej grafice pojawiła się postać bohatera Kampanii Kolejowe ABC II, nosorożca Rogatka, jego przyjaciele Staś, Patrycja i pies Tropek oraz hasło „Bezpieczeństwo – ważna sprawa, na kolei to podstawa”, które zachęca do zachowania zasad bezpieczeństwa podczas podróży koleją i zainteresowania się tematyką poruszaną w ramach kampanii. Lokomotywa w oklejeniu Kampanii Kolejowe ABC II będzie jeździć co najmniej do 31 sierpnia 2023 r.

Kampania Kolejowe ABC II realizowana jest przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach ogólnopolskiego projektu informacyjno-edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców. Celem jest propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wzorców odpowiedzialnego zachowania się na drogach, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów stacji, przystanków i przejazdów kolejowych. Projekt ten ma za zadanie podniesienie świadomości i wiedzy wśród dzieci i dorosłych na to, jak ważne jest bezpieczeństwo oraz co zrobić, aby zapewnić je sobie i swoim bliskim.