Lewica: zerowy VAT na połączenia kolejowe obniży ceny wszystkich połączeń

Lewica: zerowy VAT na połączenia kolejowe obniży ceny wszystkich połączeń

Lewica domaga się obniżenia VAT na bilety kolejowe do zera, tylko w ten sposób obniżymy ceny wszystkich połączeń – oświadczyła posłanka Paulina Matysiak, komentując informację spółki PKP Intercity o przywróceniu cen połączeń Intercity do tych sprzed 4 tygodni. – Podwyżki w ubiegłym roku dotknęły także pasażerów w kolejach regionalnych i tam te ceny się nie zmieniają – poinformowała.

To nadal bardzo nierówne traktowanie pasażerów, bo ceny spadną tylko dla tych, którzy wsiadają w pociągi spółki PKP Intercity – podkreśliła.

Podwyżki na okres ferii

W ocenie posłanki, wprowadzenie tych podwyżek 4 stycznia 2023 r. to był błąd.

Wprowadzono je, kiedy rozpoczynały się ferie, rodzice z dziećmi mieli wyjechać na zasłużony odpoczynek – przypomniała.

Jak zaznaczyła Lewica jeszcze przed ich wprowadzeniem prosiła ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o interwencję i działania, które miałyby zapobiec podwyżkom.

Wtedy pan minister powiedział, że nic nie może, że to jest osobna spółka, że on nie ma wpływu na ceny, co oczywiście jest wierutnym kłamstwem. To minister jest organizatorem tych przewozów, to minister podpisuje umowę z przewoźnikiem i to minister wymaga odpowiednich cen, takich by były one na naszą kieszeń. Dziś słyszymy, że w końcu ceny wracają do tych niższych – komentowała.

Posłanka Matysiak podkreśliła, to nadal bardzo nierówne traktowanie pasażerów, bo ceny spadną tylko dla tych, którzy wsiadają w pociągi spółki PKP Intercity.

To bardzo nierówne traktowanie pasażerów, bo ceny spadną tylko dla tych, którzy wsiadają w pociągi spółki PKP Intercity – oceniła.

Rząd obniży ceny biletów PKP Intercity

Rozwiązanie w tej sprawie Lewica położyła na stole 25 stycznia składając w Sejmie projekt ustawy o zerowej stawce VAT na bilety kolejowe.

Można by je wdrożyć tu i teraz, pomóc wszystkim pasażerom tak, żeby ich podróże do szkoły, do pracy, we wszystkie miejsca, w które potrzebują się dostać, były tanie i dostępne na każdą kieszeń. I to jest prawdziwe rozwiązanie, które obniża inflację – podkreśliła.

Jak poinformowała koszt obniżenia stawki VAT powinien sięgnąć około 400 mln zł.

Jest to rozwiązanie, które jest w zasięgu finansowym państwa – dodała.

Jedna spółka do zarządzania koleją w Polsce

Prócz wprowadzenie zerowej stawki VAT Lewica proponuje reorganizację kolei w Polsce, aby obniżyć koszty funkcjonowanie oraz uprościć zarządzeni nią.

– Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło na polskich kolejach chaos. Sam pan premier nie wie, kto odpowiada za polskie koleje. Dlatego uważamy, że jednak dzisiaj spółka, przykładowo Intercity powinna wrócić do zarządzania infrastrukturą, tak aby jednocześnie minister infrastruktury zamawiając pociągi, był jednocześnie właścicielem tej spółki – mówił poseł Wiesław Szczepański. – Chcielibyśmy, aby kolej była skierowana na pasażera, a nie na zysk, tak aby im więcej pasażerów będzie jeździło pociągami, co jednocześnie obniży koszty jej funkcjonowania – zaznaczył. – Wystarczy dołożyć kilka wagonów i będzie szybciej, ale również bezpieczniej – dodał.

Generalna Dyrekcja Kolei Żelaznych

Lewica proponuje, aby doprowadzić do sytuacji, w której Polskie Linie Kolejowe, które są spółką Skarbu Państwa, stały się podmiotem budżetowym podobnym jak jest Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.

– Gdybyśmy mieli Generalną Dyrekcję Kolei Żelaznych, to w tym momencie ta spółka wcale nie musiałaby obciążać przewozów regionalnych, przewozów dalekobieżnych dostępem do torów, co pozwoliłoby obniżyć jednocześnie koszt przewozu – kontynuował. – Oczywiście można powiedzieć wprost, że w przypadku przewozów komercyjnych, przewozów towarowych ten dostęp do torów byłby płatny – podkreślił. – Bilety kolejowe byłyby wtedy tańsze – dodał.

Podróże koleją to niższa inflacja i czystsze powietrze

Zależy nam, żeby coraz więcej ludzi jeździło pociągami, dlatego że to jest najbardziej ekologiczny środek transportu, a im więcej pasażerów będzie jeździć, tym koszty przejazdu będzie mniejsze – ocenił poseł.