Cargounit odebrał 200. lokomotywę. Pojazd będzie prowadził pociągi DB Cargo Polska

Cargounit odebrał 200. lokomotywę. Pojazd będzie prowadził pociągi DB Cargo Polska

Cargounit odebrał kolejną lokomotywę Vectron MS od Siemens Mobility w wyjątkowym malowaniu na 20-lecie działalności firmy. Pojazd zostanie wynajęty i będzie użytkowany przez DB Cargo Polska.

Jubileuszowa 200. lokomotywa

Nowoczesne lokomotywy wielosystemowe Vectron to klucz do realizacji różnorodnych zadań przewozowych w całej Europie i intensywnego rozwoju także w segmencie intermodalnym. Vectrony to najnowocześniejsze na rynku europejskim, uniwersalne lokomotywy, o modułowej konstrukcji, umożliwiającej łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach. Podstawowym założeniem przy ich konstrukcji była wydajność i opłacalność wykonywania zadań trakcyjnych w ruchu krajowym i międzynarodowym, zarówno pasażerskim, jak i towarowym w Europie.

Od 2018 r. firma zakupiła już łącznie 42 pojazdy od Siemensa (36 Vectronów i 6 Smartronów).

Najnowszy odebrany na targach TRAKO 2023 pojazd to także okrągła 200. lokomotywa w barwach CARGOUNIT.

 Współpraca z CARGOUNIT to modelowy przykładowy rozwoju na rynku Europy Środkowo-Wschodniej z wykorzystaniem najnowocześniejszych lokomotyw. To także wyjątkowa historia kooperacji, która rozpoczęła się od zakupu pojedynczej lokomotywy w 2018 r. dochodząc w 2023 r. do ponad 40 elektrowozów. Z dumą obserwujemy rozwój CARGOUNIT i cieszymy się, że poprzez nasze najnowocześniejsze w Europie pojazdy możemy być tego istotną częścią. Obecnie firma jest największym polskim odbiorcą elektrowozów Siemensa, zamawiając dodatkowe lokomotywy i pojazdy tego producenta na kolejne lata – powiedział Hubert Meronk, Prezes Zarządu Siemens Mobility Sp. z o.o.

Prezentowana na targach TRAKO 2023 lokomotywa dysponuje mocą 6,4 MW przy zasilaniu napięciem przemiennym i 6,0 MW przy zasilaniu napięciem stałym oraz zostaną wyposażone w system ETCS zgodny z obecnie obowiązującymi specyfikacjami (Baseline 3). Lokomotywa jest przeznaczona do eksploatacji na terenie Polski, Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Serbii i Holandii, Rumunii oraz Bułgarii.

Najnowsza lokomotywa Vectron na polskim rynku została przekazana podczas targów TRAKO 2023 do firmy DB Cargo Polska, która na co dzień także korzysta z Vectronów.

Misją Grupy DB Cargo Polska jest realizacja zrównoważonych łańcuchów logistycznych z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań kolejowych, w ramach europejskiej sieci DB Cargo. Na co dzień dostarczamy naszym Klientom rozwiązania logistyczne oparte o nowoczesną technologię, która pozwala elastycznie reagować na zmienne potrzeby rynku. Cieszymy się na kontynuację owocnej współpracy z CARGOUNIT, czego potwierdzeniem jest wzmocnienie naszej floty o kolejną 29-tą lokomotywę elektryczną Siemens Vectron MS. Nowy nabytek pozwoli nam powiększać udział transportu kolejowego w łańcuchach logistycznych, z korzyścią dla Klientów, środowiska i całego rynku transportowego. Gratuluję Zarządowi i pracownikom CARGOUNIT jubileuszu 20-lecia istnienia spółki oraz doskonałego pomysłu na malowanie lokomotywy, które jest odzwierciedleniem kierunku rozwoju naszych korytarzy transportowych – skomentował Marek Staszek, Prezes Zarządu DB Cargo Polska S.A.

Wyjątkowe malowanie na 20-lecie CARGOUNIT

Okolicznościowa lokomotywa prezentowana na targach TRAKO 2023 posiada także unikalne malowanie, podkreślające 20-letni wkład CARGOUNIT w rozwój polskiej i środkowo-europejskiej branży kolejowej.

– CARGOUNIT świętuje w trakcie TRAKO 20-lecie działalności, a także pozyskanie 200-setnej nowoczesnej lokomotyw wielosystemowej Vectron MS. Cieszymy się, że 200-setna lokomotywa we flocie CARGOUNIT trafiła do naszego cenionego klienta firmy DB CARGO Polska, która jest wiodącym przewoźnikiem kolejowym w Europie i wykorzystuje lokomotywy wielosystemowe do międzynarodowych przewozów kolejowych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jubileuszowe malowanie lokomotywy ma na celu wyróżnienie naszej 200-letniej lokomotywy na 20-lecie działalności firmy. Malatura lokomotywy w formie grafiki prezentuje m.in. budowle charakterystyczne dla Wrocławia siedziby spółki CARGOUNIT oraz budowle charakterystyczne dla stolic krajów Trójmorza, w których już obecnie jeżdżą nasze lokomotywy lub gdzie w przyszłości mamy ambicje wspierać transformację w kierunku zielonego transportu koleją – powiedział Łukasz Boroń, Prezes Zarządu CARGOUNIT Sp. z o.o.

Firma Siemens Mobility sprzedała już 1836 Vectronów łącznie do 63 klientów z całej Europy. Lokomotywy te przejechały ponad 750 milionów kilometrów i są dopuszczone do eksploatacji w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Finlandii, Niemczech, Węgrzech, Włoszech, Holandii, Norwegii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii.

Polscy operatorzy i przewoźnicy kolejowi zakupili już ponad 100 nowoczesnych elektrycznych lokomotyw Siemensa (Husarze, Vectrony, Smartrony). Na co dzień korzystają z nich CARGOUNIT, PKP Intercity, PKP Cargo, DB Cargo Polska, Lotos Kolej oraz Laude Smart Intermodal.