Zaczęła obowiązywać wrześniowa korekta rozkładu jazdy pociągów

Zaczęła obowiązywać wrześniowa korekta rozkładu jazdy pociągów

Na Kujawach i Pomorzu wracają pociągi na zmodernizowane linie kolejowe

PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły w końcu  zmodernizowały odcinek linii nr 207 Kwidzyn – Gardeja na trasie Grudziądz – Malbork. Zakończona przebudowa umożliwi od 3 września m.in. uruchomienie dalekobieżnego połączenia do Grudziądza, Sztumu i Kwidzyna skąd dojedziemy m.in. do Trójmiasta, Łodzi, Częstochowy czy Katowic.

Wracają pociągi na linię kolejową nr 215 odcinek Śliwice – Szlachta. Przez wakacje obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa. Wymiana szyn i podkładów oraz remont obiektów inżynieryjnych pozwoli na skrócenie o kilka minut przejazdu pociągów na trasie Laskowice Pomorskie – Czersk.

Od 3 września po dwóch miesiącach przerwy wracają pociągi na odcinek linii Bursztynowo – Brodnica. Sprawne i bezpieczne przejazdy zapewniają wyremontowane wiadukty kolejowe w Jabłonowie Pomorskim.

Krótsze podróże

Od 3 września pociągi między Warszawą a Poznaniem pojadą o ok. 20 minut szybciej. Na trasie podróżni skorzystają z przebudowanej stacji Ożarów Mazowiecki. Lepszą obsługę zapewnią nowe perony i nowe przejście podziemne dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych.

Prace na Centralnej Magistrali Kolejowej przełożą się na skrócenie podróży ze stolicy do Krakowa i Wrocławia. Podróże na tych trasach będą krótsze o kilkanaście minut.

Wrześniowa korekta rozkładu jazdy przyniesie również lepsze połączenia kolejowe między głównymi miastami w kraju. Krótsze przejazdy do Warszawy będą m.in. z Zielonej Góry, Rzeszowa czy Bydgoszczy.

Większe możliwości podróży w Warszawie, Białymstoku, Krakowie

Wraz z nowym rokiem szkolnym przywrócony zostanie ruch na stacjach Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście i Warszawa Powiśle – po wakacyjnej przerwie spowodowanej pracami na stacji Warszawa Zachodnia.

Od 3 września mieszkańcy Białegostoku będą mogli korzystać z pierwszego nowego peronu na przystanku Białystok Zielone Wzgórza. Nowy przystanek ułatwi codzienne dojazdy do szkoły i pracy. Większe możliwości przejazdów zapewnią pociągi regionalne i dalekobieżne m.in w kierunku Warszawy, Ełku i Bielska Podlaskiego.

Od niedzieli w stolicy Małopolski podróżni skorzystają z nowego przystanku Kraków Grzegórzki na krakowskiej linii średnicowej. Dzięki nowemu obiektowi będzie można szybko i wygodnie dojechać do centrum Krakowa. Po wakacyjnej przerwie, rozpoczynają się kolejne prace na trasie Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane, zmieniające jakość trasy i zwiększające standard podróży pociągiem do Zakopanego.

Podróże z nowych i dostępniejszych stacji oraz przystanków

W woj. podkarpackim podróżni skorzystają aż z 8 nowych przystanków. Cztery z nich wybudowano w ramach rządowego Programu Przystankowego: Przemyśl Wschodni na linii Kraków – Medyka, Strzyżów Zachód na linii Rzeszów – Jasło oraz Chorzelów Południowy i Mielec Południowy na linii Padew – Mielec – Dębica. Od 3 września pasażerowie otrzymają do dyspozycji również nowe przystanki będące częścią Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Są to: Sędziszów Małopolski Wschodni, Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Baranówka na trasie Kraków – Medyka oraz Żarnowa na linii Rzeszów – Jasło.

W woj. kujawsko – pomorskim w ramach rewitalizacji linii Toruń Wschodni – Chełmża na mapie kolejowej pojawi się nowy przystanek Toruń Katarzynka. Jednokrawędziowy peron o długości 125 metrów powstał w sąsiedztwie rozbudowującego się osiedla mieszkaniowego, zakładów pracy i drogi krajowej nr 91. Przystanek zwiększy dostęp do kolei w tej części Torunia.

W Wielkopolsce wygodniej wsiądziemy z nowych peronów na przystankach Słupca, Pleszew i Książno. W woj. zachodniopomorskim od 3 września oddany do użytku zostanie nowy peron przystanku Recz Pomorski wybudowany z Programu Przystankowego.

W woj. mazowieckim od niedzieli zwiększy się komfort podróży na stacji Mrozy między Warszawą a Siedlcami. Dwukrawędziowy peron w Mrozach zostanie wydłużony o 100 metrów. Umożliwi to obsługę dłuższych pociągów pasażerskich.

Skrzyżowania bezkolizyjne i inwestycje dla podróżnych

Rozkład jazdy pociągów uwzględnia modernizacje linii, stacji, przystanków w całym kraju. Od września dzięki programowi zastępowania przejazdów kolejowo-drogowych bezkolizyjnymi skrzyżowaniami wzrost bezpieczeństwa zapewnią nowe tunele drogowe/wiadukty kolejowe w Kobylnicy (woj. wielkopolskie) i Gałkowie (woj. łódzkie).

Współpraca zarządcy infrastruktury, przewoźników i wykonawców pozwala na optymalne wykorzystanie sieci kolejowej i uzyskanych efektów prac oraz kontynuowanie inwestycji. Dla wygodnych i atrakcyjnych podróży regionalnych i dalekobieżnych prace realizowane są m.in. na liniach: Poznań – Szczecin, Czyżew – Białystok oraz stacjach Warszawa Zachodnia, Olsztyn Główny.

W stolicy kontynuowana jest przebudowa Warszawy Zachodniej – największej stacji kolejowej w Polsce. By zapewnić sprawne kursowanie pociągów część z nich będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska. Na odcinku Warszawa Wawer – Warszawa Wschodnia rozpocznie się kolejny ważny etap prac. Zaplanowane są zmiany w komunikacji, które zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy.

Informacja dla podróżnych

Zniżki na bilety okresowe

Od  1 września, podróżni, którzy zdecydują się na zakup biletów okresowych w aplikacji mobilnej Kolei Mazowieckich, otrzymają 10 proc. zniżki. Także PKP Intercity obniżyło ceny miesięcznych biletów odcinkowych na 20 wybranych trasach.