Wrześniowe zmiany w kursowaniu pociągów PKP Intercity

Wrześniowe zmiany w kursowaniu pociągów PKP Intercity

Od 3 września 2023 r. zacznie obowiązywać nowa korekta rozkładu jazdy. Choć czasy przejazdów części pociągów PKP Intercity się poprawią, to w związku z pracami inwestycyjnymi prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury czasowo będzie wstrzymywany ruch na kilku liniach.

Zmiany w kursowaniu pociągów w północnej Polsce

Od 3 do 23 września br. w związku z budową nowych rozjazdów na stacji Olsztyn Główny, została zaplanowana przerwa w ruchu na odcinku linii kolejowej numer 219 pomiędzy Olsztynem Głównym a stacją w Marcinkowie. We wskazanym okresie zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa (ZKA) na odcinku Ełk – Olsztyn Główny za pociągi: IC Rybak relacji Białystok – Szczecin Główny – Białystok oraz TLK Biebrza relacji Warszawa Wschodnia – Gdynia Główna – Warszawa Wschodnia.

W trakcie dwóch wrześniowych weekendów (8-11 września br. oraz 15-18 września br.) wystąpi przerwa w kursowaniu pociągów na linii kolejowej numer 33 pomiędzy Gostyninem a Sierakówkiem. Podczas trwania powyższych zamknięć na odcinku Kutno – Gostynin – Płock zostanie uruchomiona ZKA dla pociągów: TLK Flisak relacji Katowice – Gdynia Główna – Katowice oraz TLK Chemik relacji Katowice – Płock – Katowice.

Od 8 do 13 września br. odbędzie się naprawa przejazdu kolejowo-drogowego na odcinku Rytel – Chojnice na linii kolejowej numer 203. W związku z pracami wystąpi całodobowe zamknięcie trasy, dlatego pociąg TLK Bory Tucholskie zostanie skierowany na trasę okrężną przez Bydgoszcz, a na pomijanym odcinku zostanie uruchomiona ZKA.

Od 25 września do 3 października br. z powodu remontu przejazdu kolejowo-drogowego na odc. Mścice – Koszalin wystąpi całodobowe zamknięcie jednego toru na linii kolejowej numer 402. Na odcinku Koszalin – Kołobrzeg pociągi będą kursować trasą okrężną, natomiast połączenie z Ustroniem Morskim będzie zapewnione przez ZKA.

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów w południowej Polsce

1 lipca br. zamknięta została linia kolejowa numer 25 na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz. Wstrzymanie ruchu pociągów będzie kontynuowane przez cały okres trwania najnowszej korekty rozkładu jazdy. Na wyżej wspomnianym odcinku autobusy komunikacji zastępczej pojadą za pociągi: IC San relacji Warszawa Gdańska – Przemyśl Główny – Warszawa Gdańska oraz IC Witos relacji Warszawa Gdańska – Przemyśl Główny – Warszawa Gdańska.

Od 4 do 17 września br. zostanie zamknięta linia kolejowa numer 61 na odcinku Turów – Kucelinka. W okresie zamknięcie pociągi TLK Wyczółkowski i IC Morcinek będą kursowały przez Psary, Zawiercie i Myszków. Na odcinku Włoszczowa – Koniecpol – Częstochowa Stradom zostanie uruchomiona ZKA. Powyższe zamknięcie spowoduje, że składy EIP 1602/6102, EIC Panorama i IC Śnieżka zostaną skierowane na trasę przez Koluszki. Również pociągi IC Mehoffer, IC Miechowita, IC Reymont i TLK Karpaty pojadą trasą okrężną – przez Zawiercie i Trzebinię.

Budowa przystanku osobowego Nowy Sącz Gorzków spowoduje, że od 11 do 23 września br. odbędzie się przerwa w ruchu na linii kolejowej numer 96 na odcinku Kamionka Wielka – Nowy Sącz. W tym terminie zostanie uruchomiona ZKA za pociągi: TLK Karpaty (na odc. Kraków Główny – Krynica–Zdrój – Kraków Główny), TLK Małopolska (na odc. Kraków Główny – Krynica–Zdrój – Kraków Główny) oraz IC Malinowski (na odc. Tarnów – Krynica–Zdrój – Tarnów).

Po wakacjach wstrzymany zostanie także ruch pociągów z Krakowa do Zakopanego.

Powrót części pociągów na Warszawę Centralną

Trwa modernizacja Warszawskiego Węzła Kolejowego i aby zapewnić sprawne kursowanie pociągów, część z nich nadal będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska. Od 3 września do 11 listopada br. taka sytuacja będzie dotyczyła 89 pociągów, przede wszystkim jadących w kierunku wschodnim. Na trasę przez Warszawą Centralną wróci natomiast wiele połączeń kursujących w kierunku zachodnim, w tym pociągi Berlin-Warszawa-Express (oprócz ostatniego kursu z Berlina). PKP Intercity przypomina, aby dokładnie sprawdzać stacje przyjazdu i odjazdu połączeń do i z Warszawy.

Informacja dla podróżnych

W okresie wprowadzania nowej korekty rozkładu jazdy do dyspozycji pasażerów, na największych dworcach w Polsce, będą informatorzy mobilni. Pomogą oni podróżnym ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży. Informacje o rozkładzie jazdy oraz aktualne komunikaty dostępne są na stronie www.intercity.pl. Dla pasażerów uruchomiony został także ogólnodostępny numer infolinii PKP Intercity. Infolinia ta dostępna jest pod numerem telefonu +48 22 391 97 57 całodobowo przez 7 dni w tygodniu dla abonentów krajowych i zagranicznych. Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora.