PKP PLK zmodernizują perony w Brzezinach

PKP PLK zmodernizują perony w Brzezinach

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na zaprojektowanie i przebudowę przystanku kolejowego w Brzezinach (linia kolejowa 73, Sitkówka Nowiny – Busko-Zdrój). Do połowy 2024 roku mieszkańcy tej miejscowości skorzystają z nowoczesnych peronów.

Dzięki miejscom parkingowym wybudowanym w sąsiedztwie ułatwione będzie łączenie podróży. To kolejny przystanek zaplanowany do realizacji w regionie w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

PLK podpisały z PNUiK w Krakowie umowę za przeszło 4,5 mln zł netto na projekt i modernizację przystanku kolejowego w Brzezinach, przy linii kolejowej Kielce – Busko-Zdrój. Spółka zależna PLK będzie mieć 12 miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej, pozyskanie decyzji administracyjnych i wykonanie prac budowlanych. W przyszłym roku podróżni skorzystają z dwóch nowoczesnych peronów o długości 150 metrów, odpowiednio wysokich, by ułatwić wsiadanie do pociągów.

W Brzezinach, podobnie jak w Dębskiej Woli, czy Małogoszczu program przystankowy zbliży kolej do okolicznych mieszkańców. Dzięki tym inwestycjom ułatwiamy korzystanie z tego ekologicznego środka transportu. W skali kraju podobne efekty uzyskamy w przeszło 200 lokalizacjach – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Przystanek będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Obok linii kolejowej powstaną bezpieczne ciągi komunikacyjne, wyposażone w nawierzchnię o zróżnicowanej strukturze i linie prowadzące. Na peronach pojawią się wiaty ławki i tablice z informacjami dla podróżnych. W sąsiedztwie wybudowany będzie parking dla kierowców i rowerzystów, który ułatwi przesiadki. Całość oświetlą energooszczędne latarnie w technologii LED.

PLK budują i modernizują przystanki kolejowe w całym regionie. Dzięki tym inwestycjom mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zyskają lepszy dostęp do komunikacji kolejowej – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zaządu PKP Polskich Linii Kolejowych

W Świętokrzyskiem podróżni już korzystają z efektów programu przystankowego m.in. w Włoszczowicach, Dębskiej Woli, Małogoszczu i Rykoszynie. Kolejne prace obejmą przystanki m.in. w Szczukowskich Górkach, Piekoszowie, Ludyni i Podchojnach.

W sumie w województwie świętokrzyskim budowa nowych lub modernizacja istniejących przystanków obejmie 14 lokalizacji.