PKP PLK: nadmierne opady deszczu przyczyną utrudnień na trasie Poznań – Wrocław

PKP PLK: nadmierne opady deszczu przyczyną utrudnień na trasie Poznań – Wrocław

Od ponad tygodnia występują utrudnienia na odcinku między Lesznem a Starym Bojanowem Jak PKP Polskie Linie Kolejowe tłumaczą problemy występujące na magistrali łączącej Poznań z Wrocławiem?

Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe poinformował Kolejowy Portal, że do naruszenia i osunięcia się fragmentu skarpy nasypu jednego z torów doszło w wyniku nadmiarowych opadów deszczu i znacznego podniesienia się wód gruntowych.

Przez wiele dni w Wielkopolsce występowały trudne warunki atmosferyczne z przekraczającymi normy opadami. W wielu miejscach doszło do lokalnych podtopień – dodaje Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak dodał nasz rozmówca, obecnie prowadzone są intensywne prace przy zabezpieczaniu i wzmacnianiu skarpy jednego z nasypów.

W okolicy skarpy przygotowano tymczasową drogę techniczną dla ciężkiego sprzętu. Ma ona służyć do wzmocnienia skarpy i wykonania niezbędnych elementów odwodnienia – tłumaczy przedstawiciel zarządcy infrastruktury.

Obecnie na odcinku Leszno – Stare Bojanowo utrzymany jest ruch jednym torem z prędkością do 20 km/h na odcinku ok. 120 m w rejonie osuwiska. Przewiduje się przywrócenie rozkładowego ruchu na początek marca. Dokładne koszty dodatkowych prac będą znane po ich zakończeniu.

Przypomnijmy, że prace na wyżej wymienionym odcinku zakończyły się w 2021 r. Wykonała je spółka Torpol.

Inwestycja została przeprowadzona prawidłowo. Do tej pory nie wystąpiły żadne problemy. Infrastruktura jest na bieżąco monitorowana – podkreśla Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Modernizacja LK 271 miała na celu podniesienie prędkości na odcinku między Wrocławiem a Poznaniem do 160 km/h.”