KZN Switcher unowocześnia wagony do transportu i rozładunku rozjazdów

KZN Switcher unowocześnia wagony do transportu i rozładunku rozjazdów

Krakowska spółka z Grupy KZN Bieżanów zmodernizowała konstrukcję wagonów specjalnych SWITCHER do transportu i rozładunku rozjazdów. Wprowadzone zmiany otwierają perspektywę rozwoju spółki na nowych rynkach zagranicznych. Pierwsze zmodernizowane wagony wyjechały z produkcji już w marcu 2023 r.

Naszymi wagonami specjalnymi interesuje się coraz więcej zagranicznych podmiotów o zróżnicowanych potrzebach. Modernizacja konstrukcji SWITCHER-ów jest odpowiedzią na to rosnące zapotrzebowanie, uwzględniającą standaryzację procesów transportu i rozładunku rozjazdów w blokach. – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes spółki KZN Switcher. – Po wprowadzonych zmianach SWITCHER-y są dostosowane do parametrów rozjazdów wszystkich europejskich producentów. To kolejny etap konsekwentnej realizacji rozwoju spółki na światowych rynkach. – dodaje.

Zmiany zostały wprowadzone także w zakresie sterowania oraz systemu hydrauliki siłowej wagonów. To między innymi nowy, jeszcze bardziej niezawodny system zasilania, specjalnie zaprojektowane tłumienie wibracji silnika i panel sterowania (Touch&Press), zapewniające lepszą ergonomię pracy. Co więcej, zmiany zostały wprowadzone zgodnie z nowymi wymaganiami Urzędu Transportu Kolejowego – to jedno z pierwszych takich postępowań i pierwsze, które zostało zaakceptowane.

Wykorzystaliśmy doświadczenie z ostatnich lat eksploatacji i produkcji SWITCHER-ów. Wdrożyliśmy rozwiązania, które zapewnią dłuższą żywotność, obniżenie kosztów utrzymania urządzeń oraz pełną niezawodność. – mówi Grzegorz Leszczyński.

Lepszą ergonomię pracy ma zapewnić między innymi nowy pilot zdalnego sterowania, w pełni zsynchronizowane siłowniki podnoszenia platformy, ergonomiczna blokada przygotowana do pracy w trybie automatycznym czy nowy system prowadzenia kabli. Pierwsze zmodernizowane wagony wyjechały z produkcji już w marcu 2023 r.