Instruktorzy nauki jazdy z Przemyśla kolejowymi Ambasadorami Bezpieczeństwa

Instruktorzy nauki jazdy z Przemyśla kolejowymi Ambasadorami Bezpieczeństwa

Warsztaty dla instruktorów ośrodków szkolenia kierowców przeprowadzili w Przemyślu eksperci PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Uczestnicy otrzymali materiały z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach. Celem akcji, prowadzonej czwarty rok, jest doskonalenie edukacji kierowców i zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

W ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” organizowane są specjalistyczne seminaria dla instruktorów nauki jazdy – osób kształcących i egzaminujących przyszłych kierowców. Zasady zachowania bezpieczeństwa na przejazdach przedstawia dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wykorzystywane są przykłady i analiza konkretnych zdarzeń na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych.

Kolejarze z PLK przypominają też o znaczeniu Żółtej Naklejki. To dodatkowa informacja wprowadzona przez zarządcę infrastruktury w czerwcu 2018 r. na wszystkich przejazdach.

– Aby ograniczać liczbę wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych ważne jest m.in. zaangażowanie osób przygotowujących kierowców. Budowa bezkolizyjnych przejazdów nad i pod torami oraz montaż dodatkowych urządzeń na przejazdach nie wystarczą jeśli kierowcy nie będą dobrze przygotowani lub nie zachowają zasad bezpieczeństwa – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Przemyśl jest ósmym, po Zamościu, Koszalinie, Kaliszu, Suwałkach, Legnicy, Koninie i Wałbrzychu, gospodarzem spotkania w tegorocznej edycji warsztatów. W ciągu ostatnich trzech lat szkolenia były w ponad 30 miastach. Dodatkowe materiały dydaktyczne dla instruktorów nauki jazdy trafiły do ponad trzech tysięcy szkół jazdy.

Na terenie województwa podkarpackiego jest 709 przejazdów i bezpiecznych przejść dla pieszych w poziomie szyn. To ok. 6% wszystkich przejazdów w kraju. Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami i przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych gwarantuje bezpieczeństwo podczas przekraczania torów.

Ambasadorzy bezpieczeństwa i głos rozsądku

„Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj przekraczając tory kolejowe!” – tak w nowej odsłonie kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd apelują kobiety – Ambasadorki Bezpieczeństwa. W codziennych sytuacjach, pośpiech, nieuwaga, brawura zbyt często skłaniają do nierozważnych zachowań. Te błędy są przyczyną 99% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Jeśli odezwie się głos rozsądku, jeśli będzie słyszalny, dziesiątki osób mogą ocalić zdrowie i życie.

W poprzednich odsłonach kampanii „Bezpieczny przejazd…” o rozwagę apelowali mężczyźni. Teraz kobiety: mamy, żony, siostry, córki są Ambasadorkami Bezpieczeństwa. Ich apel „kochanie, zwolnij przed przejazdem” albo „synku, nie baw się na torach”, to „głos rozsądku”, chroniący przed błędem, którego skutków nie da się odwrócić.

– By bezpiecznie korzystać z komunikacji, m.in. przekraczać przejazdy kolejowo-drogowe, trzeba znać przepisy, ale trzeba też słyszeć, co podpowiada głos rozsądku. Dobrze, jeśli każdy ma dodatkowo swojego ambasadora bezpieczeństwa. Kogoś, kto jest ważny i kogo słuchamy. Warto też być ambasadorką lub ambasadorem bezpieczeństwa dla innych – powiedziała dr Ewa Odachowska, psycholog z Instytut Transportu Samochodowego i Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Ambasadorki Bezpieczeństwa występują w materiałach edukacyjnych kampanii dla różnych grup wiekowych. Uczą zasad bezpieczeństwa na terenach kolejowych. W spotach telewizyjnych i radiowych apele Ambasadorek Bezpieczeństwa przypominają o zachowaniu przepisów, rozważnym postępowaniu na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych.

Wirtualny przejazd dla realnego bezpieczeństwa

Dwie nowe, specjalne aplikacje mobilne uruchomiły PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Za pomocą jednej można m.in. zgłosić usterki na przejazdach kolejowo-drogowych. Druga, „Bezpieczny przejazd VR”, dedykowana jest szczególnie młodszym odbiorcom i pozwala uczyć się na wirtualnym przejeździe.

Nowa stron internetowa kampanii www.bezpieczny-przejazd.pl dostarczy wiedzę na temat bezpieczeństwa na przejazdach i terenach kolejowych wszystkim Ambasadorom Bezpieczeństwa. Multimedia mogą wykorzystać kierowcy, piesi, nauczyciele, dziennikarze, instruktorzy nauki jazdy, młodzież i dzieci.

#ŻółtaNaklejkaPLK – czyli najważniejsze dane o przejeździe kolejowo-drogowym

W połowie ubiegłego roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadziły nowe narzędzie podnoszące poziom bezpieczeństwa na kolei. Na 14 tysiącach przejazdów umieszczono żółte naklejki ułatwiające kierowcom identyfikację przejazdu. W przypadku zagrożenia życia na terenie kolejowym, po połączeniu z numerem 112 kierowca podaje 9-cyfrowy numer skrzyżowania z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia – za pomocą specjalnie stworzonego łącza – służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które w przypadku zagrożenia mogą wydać polecenie wstrzymania ruchu pociągów na danej linii.