Grupa LTG Cargo rozpoczęła przewozy węgla do Polski transportem kolejowym

Grupa LTG Cargo rozpoczęła przewozy węgla do Polski transportem kolejowym

Grupa LTG Cargo rozpoczęła przewozy węgla z portu morskiego w Kłajpedzie do Trakiszek, a następnie LTG Cargo Polska zapewni transport do Białegostoku, skąd partnerzy transportują węgiel do terminalu w Braniewie w północno-zachodniej Polsce.

Celem międzynarodowego projektu jest pomoc Polsce w zaspokojeniu zapotrzebowania na paliwa stałe.

Zarówno my, jak i rynek regionalny aktywnie dywersyfikujemy szlaki logistyczne i poszukujemy alternatywnych tras transportu towarów z pominięciem Rosji i Białorusi. Obecnie Polska dostaje węgiel z importu przez krajowe porty. Jednak wzmożony popyt wymusza poszukiwanie nowych kierunków, wśród których jest transport szczególnie ważnych ładunków przez Litwę z portu morskiego w Kłajpedzie. Do projektu przygotowaliśmy się bardzo szybko – w zaledwie kilka miesięcy. Pierwszy pociąg z węglem już wyjechał do Polski“ – powiedziała Egle Šimė, dyrektorka firmy LTG Cargo.

Obecnie LTG Cargo wraz z partnerami – spółką „Innofreight“ – przygotowali już tabor zaopatrzony w specjalne kontenery i platformy dla obu typów torów – szerokotorowych i europejskich. Pociąg będzie kursował raz w tygodniu i będzie mógł jednorazowo przewieźć do 60 specjalnych kontenerów z węglem.

Planowana miesięczna wielkość przewozów tą trasą do Polski wynosi do 5 tys. ton węgla. W przyszłości spółka liczy na zwiększenie wolumenu tych przewozów, a także poszukuje rozwiązań, które umożliwiłyby transport węgla z portu morskiego w Kłajpedzie przez terminal intermodalny w Kownie.