Dworzec w Pruszczu Gdańskim otwarty dla podróżnych

Dworzec w Pruszczu Gdańskim otwarty dla podróżnych

Nowy dworzec w Pruszczu Gdańskim od dziś obsługuje podróżnych. Obiekt powstał w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, według autorskiej koncepcji PKP S.A. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł ok. 9,1 mln złotych brutto

Nowy dworzec w Pruszczu Gdańskim powstał w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Został wybudowany w miejscu dawnego, niefunkcjonalnego obiektu. Otwarty dziś dworzec jest dostosowany do potrzeb wszystkich grup pasażerów, w tym osób o ograniczonej mobilności.

Przestrzeń obsługi podróżnych wewnątrz budynku ograniczono do holu pełniącego funkcję poczekalni oraz toalet. W poczekalni znajdują się ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Z myślą o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności zainstalowano ścieżki prowadzące w budynku dworca i jego bezpośrednim otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille`a oraz tablice dotykowe z planem dworca.

Dworzec w Pruszczu Gdańskim posiada prostą, geometryczną bryłę, elewację ze szkła, aluminium i cegły klinkierowej. Na uwagę zasługuje także wieża zegarowa. Przestrzeń obsługi podróżnych została maksymalnie doświetlona poprzez zastosowanie przeszkleń, zaś zaplecze techniczne dworca jest „ukryte” za elewacją wykonaną z cegły klinkierowej. Bryłę nowego obiektu uzupełniła zintegrowana z nim wiata, pod którą znajdą się ławki dla podróżnych oraz stojaki rowerowe. 

Innowacyjny Dworzec Systemowy w Pruszczu Gdańskim jest ekologiczny i bezpieczny. W budynku zainstalowano energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą. Na dachu znalazły się 24 panele fotowoltaiczne do wytwarzania „zielonej energii”, a także urządzono zielony dach z roślinnością ekstensywną. Komfort termiczny w budynku zapewniają odpowiednio dobrane materiały budowlane o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, a także pompy ciepła powietrze-powietrze służące ogrzewaniu budynku. Pracę całości urządzeń i instalacji na dworcu nadzoruje system BMS (Building Management System) odpowiadający również za optymalizację zużycia mediów. Istotnym elementem inwestycji była poprawa bezpieczeństwa osób i mienia, w tym montaż nowych systemów: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.

Zmieniła się także aranżacja bezpośredniego otoczenia dworca oraz organizacja ruchu. Na nowo wytyczono chodniki oraz drogę, a także tereny zielone. Tuż przy dworcu powstały po dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami i samochodów elektrycznych oraz aż 15 stojaków rowerowych wraz ze słupkiem naprawczym (poza pięcioma znajdującymi się pod wiatą dworcową). Aranżację przestrzeni wokół budynku uzupełniły elementy małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie).

Prace budowlane związane z budową nowego dworca w Pruszczu Gdańskim trwały od lipca 2021 roku. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł ok. 9,1 mln złotych brutto. Wykonawcą prac budowlanych była firma PBE Elbud Gdańsk S.A., natomiast dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna MERITUM PROJEKT Marek Myrcik.