RegioJet może uruchomić połączenie z Wiednia do Przemyśla

RegioJet może uruchomić połączenie z Wiednia do Przemyśla

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego przyznał  RegioJet otwarty dostęp dla pasażerskich przewozów kolejowych, w zakresie odcinka przebiegającego przez Polskę, na trasie międzynarodowej w relacji Wien Hbf. – Przemyśl Główny – Wien Hbf. Pierwsze pociągi czeskiego przewoźnika mogą ruszyć od 12 grudnia 2021 r.

RegioJet zadeklarował chęć wykonywania nowej usługi przewozu osób w terminie od 12 grudnia 2021 r. do 12 grudnia 2026 r. Przewoźnik uruchomi codziennie 1 parę pociągów.

Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej pociąg dostępny będzie wyłącznie w ruchu międzynarodowym. Regiojet oznaczył postoje na terenie Polski w kierunku stacji Przemyśl Główny jako „tylko do wysiadania”, natomiast w przeciwnym kierunku, tj. do stacji Wien Hbf. – jako „tylko do wsiadania”. Dotyczy to stacji: Czechowice-Dziedzice, Kraków Główny, Tarnów, Rzeszów Główny. W rezultacie pociąg będzie niedostępny w komunikacji krajowej.

Pociąg może prowadzić grupę bezpośrednich wagonów odłączanych/dołączanych na stacji Bohumín z/do pociągów RJ 1133 (Brno-Královo Pole – Bohumín) oraz RJ 1100 (Bohumín – Brno-Královo Pole).

Ze stacji Wien Hbf. skład będzie odjeżdżał o godzinie 21:07 a do stacji Przemyśl Gł. dojedzie o 7:50. W podróż powrotną skład wyruszy o 20:45 a do stolicy Austrii dojedzie o 7:00

Planowane przejazdy będą realizowane lokomotywami  Siemens Vectron lub Bombardier Traxx oraz składem 6-12 wagonów pasażerskich z miejscami do leżenia oraz miejscami do siedzenia.

Jak czytamy w decyzji Prezesa UTK, uruchamianie przez przewoźnik a nowych przewozów kolejowych nie powinno skutkować likwidacją skomunikowań pociągów uruchamianych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych w transporcie kolejowym. Również PKP Intercity poinformowało Prezesa UTK, że nie będzie składał wniosku o przeprowadzenie badania równowagi ekonomicznej.

Przypomnijmy,  że UTK na początku października 2021 r. przyznał otwarty dostęp RegioJet na uruchomienie połączenia z Warszawy Wschodniej do belgijskiej Ostendy. Nadal czeski przewoźnik czeka na decyzje w związku z wnioskami na uruchomienie połączeń na trasach: