RegioJet może uruchomić połączenia z Krakowa do Chorwacji  

RegioJet może uruchomić połączenia z Krakowa do Chorwacji  

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego przyznał RegioJet zgodę na uruchomienie połączenia na trasie międzynarodowej Kraków Główny – Rijeka/Split – Kraków Główny.

Czeski przewoźnik otrzymał zgodę na uruchamianie połączeń pasażerskich w terminie od 15 czerwca 2022 r. do 26 września 2026 r., przy czym nowa usługa ma być wykonywana corocznie od czerwca do września w okresie letnich wakacji szkolnych. RegioJet planuje realizować trzy kursy w tygodniu (poniedziałki, środy oraz soboty) ze stacji Rijeka/Split oraz trzy kursy w tygodniu (wtorki, piątki oraz niedziele) ze stacji Kraków Główny.

Odjazdy z Krakowa zaplanowano na godzinę 15:30. Skład pojedzie przez Katowice, Tychy, Rybnik, Ostrawę, Wiedeń, Zagrzeb i Ogulin, gdzie nastąpi odłączenie grupy wagonów, jedna część pojedzie do Rijeki (przyj. 8:36) a druga do Splitu (przyj. 12:21) W drugą stronę pociąg wyruszy o 15:30 ze Splitu i o 18:35 z Rijeki, do Krakowa przyjedzie o 12:12.

Zgodnie z wnioskiem RegioJet na terenie Rzeczypospolitej Polskiej pociąg dostępny będzie wyłącznie w ruchu międzynarodowym. Przewozy będą realizowane przy pomocy lokomotywy Siemens Vectron lub Bombardier Traxx oraz 7-15 wagonów pasażerskich z miejscami do leżenia oraz z miejscami do siedzenia.

Do uruchomienia połączenia czeskiego przewoźnika do Chorwacji zastrzeżeń nie miało PKP Intercity, które nie złożyło w postępowaniu wniosku o przeprowadzenie badania równowagi ekonomicznej.

Jest to kolejna pozytywna decyzje UTK w sprawie uruchomienia nowych połączeń przez RegioJet. Wcześniej czeska spółka otrzymała zgodę na uruchomienie połączeń na trasach z Warszawy do Amsterdamu i Brukseli oraz w Alpy a także z Wiednia do Przemyśla.

Czeski przewoźnik nadal czeka na decyzje ws. uruchomienia połączeń z Warszawy do Wrocławia oraz na trasie Kraków – Gdynia – Kraków.

Rozkład jazdy