Zachodniopomorskie: nadal występują utrudnienia w ruchu pociągów

Zachodniopomorskie: nadal występują utrudnienia w ruchu pociągów

Na odcinkach Rokita – Świnoujście na trasie Szczecin Dąbie – Świnoujście, Szczecin Podjuchy – Szczecin Port Centralny oraz Wysoka Kamieńska – Kamień Pomorski (woj. zachodniopomorskie), występują utrudnienia w ruchu pociągów. PKP Intercity przygotowały komunikację zastępczą.

W niedzielę, 30 stycznia silne wiatry spowodowały konieczność 400 interwencji służb technicznych. Nikt nie został poszkodowany. Usuwano powalone drzewa i gałęzie. Naprawiana była sieć trakcyjna i urządzenia automatyki kolejowej.

Mirosław Siemieniec rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowej poinformował, że nocy z niedzieli na poniedziałek, w celu zapewnienia przejezdności linii kolejowych, wykonano 24 jazdy patrolowe na długości ponad 1800 km.

– Do utrzymania sprawności sieci wykorzystanych było kilkanaście pociągów sieciowych. Wykonywany jest bieżący przegląd kolejowych tras. Śledzone są komunikaty pogodowe. W gotowości jest m.in. 172 zespołów szybkiego usuwania awarii – tłumaczy.

Przedstawiciel PLK dodaje, że zapewniono 9 dodatkowych spalinowych lokomotyw osłonowych, które w przypadku awarii sieci trakcyjnej mogą ściągnąć pociąg ze szlaku do stacji i odblokować tor.

– Może działać 66 pociągów sieciowych do usuwania usterek sieci trakcyjnej oraz 18 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego. Zarządca infrastruktury na bieżąco współpracuje z przewoźnikami, by zapewnić rozkładowe kursowanie pociągów – zapewnia przedstawiciel PKP PLK.

PKP Intercity poinformowało,  że w związku z przerwą w ruchu na odcinku Szczecin Główny – Świnoujście za pociągi zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa:

  • Pociąg TLK 18170/1 ,, Uznam” relacji Warszawa Wschodnia – Świnoujście na odcinku Szczecin Główny – Świnoujście;
  • Pociąg TLK 81102/3 ,, Podlasiak” relacji Świnoujście – Suwałki na odcinku Świnoujście – Szczecin Główny;

W niedziele, wiele pociągów było opóźnionych. Rekordowe opóźnienia sięgały nawet 500 minut. Zgodnie ze statystykami przekazanymi na Portalu pasażera,  3717 pociągów dojechało do stacji docelowej a ich punktualność wyniosła 80%. Odwołanych było 30 składów.