RegioJet będzie mógł uruchomić więcej połączeń z Krakowa do Chorwacji  

RegioJet będzie mógł uruchomić więcej połączeń z Krakowa do Chorwacji  

Urząd Transportu Kolejowego ponownie rozpatrzył  sprawę przyznania RegioJet otwartego dostępu dla pasażerskich przewozów kolejowych na trasie międzynarodowej Kraków Główny – Rijeka/Split – Kraków Główny.

Pod koniec stycznia 2022 r. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego przyznał RegioJet zgodę na uruchomienie połączenia na trasie międzynarodowej Kraków Główny – Rijeka/Split – Kraków Główny.

Czeski przewoźnik otrzymał zgodę na uruchamianie połączeń pasażerskich w terminie od 15 czerwca 2022 r. do 26 września 2026 r., przy czym nowa usługa ma być wykonywana corocznie od czerwca do września w okresie letnich wakacji szkolnych. RegioJet planuje realizować trzy kursy w tygodniu (poniedziałki, środy oraz soboty) ze stacji Rijeka/Split oraz trzy kursy w tygodniu (wtorki, piątki oraz niedziele) ze stacji Kraków Główny.

I właśnie do liczby połączeń zastrzeżenia miało RegioJet.

W rezultacie w decyzji ze stycznia 2022 r. przyznana została możliwość uruchamiania 12 połączeń tygodniowo (przy czym w określone dni mają kursować pary pociągów w jednym kierunku), podczas gdy RegioJet wnioskował o przyznanie 6 lub 14 połączeń tygodniowo w zależności od wielkości aktualnego popytu.

Prezes UTK przychylił się do wniosku czeskiego przewoźnika i przyznał RegioJet zgodę na uruchomienie maksymalnie jednej pary pociągów na dobę w relacji Kraków Główny – Rijeka/Split – Kraków Główny, jednak nie mniej niż:

w relacji Kraków Główny – Rijeka/Split:

  • 1 pociąg na dobę we wtorki (ze stacji początkowej);
  • 1 pociąg na dobę w piątki (ze stacji początkowej);
  • 1 pociąg na dobę w niedziele (ze stacji początkowej);

w relacji Rijeka/Split – Kraków Główny:

  • 1 pociąg na dobę w poniedziałki (ze stacji początkowej);
  • 1 pociąg na dobę w środy (ze stacji początkowej);
  • 1 pociąg na dobę w soboty (ze stacji początkowej).

Przypomnijmy, że RegioJet otrzymał zgodę na uruchomienie połączeń na trasach z Warszawy do Amsterdamu i Brukseli oraz w Alpy a także z Wiednia do Przemyśla.