Pomorze Zachodnie: na wakacyjne najlepiej pojechać pociągiem

Pomorze Zachodnie: na wakacyjne najlepiej pojechać pociągiem

Rozpoczęły się wakacje. Dla wielu z nas idealny czas na wyprawy, wycieczki i podróże. Podobnie, jak w latach ubiegłych, dobrym rozwiązaniem będzie wybór połączeń z logo przewozów regionalnych. I to w wielu kierunkach.

Regionalnych pociągów – wzorem lat ubiegłych – jest więcej. Składy umożliwią wygodne i szybkie dojazdy do najatrakcyjniejszych turystycznych destynacji na Pomorzu Zachodnim. To zarówno morze, jak i jeziora.

Planując wakacyjną wyprawę, warto wybrać kolej regionalną jako środek transportu. To nowoczesny tabor i komfort jazdy, a przy tym pozwala na uniknięcie korków – zapewnia zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Pociągi jeździć będą w różnych kierunkach. W ofercie znalazły się m.in. połączenia dla tych, którzy chcą wybrać się do Międzyzdrojów, a także dla tych, którzy obiorą kurs na Darłowo, Drawsko Pomorskie czy Kołobrzeg.

Kierunek Świnoujście i Międzyzdroje

Na trasie Szczecin – Świnoujście przez Międzyzdroje przez większą część dnia, szczególnie w weekendy, pociągi będą kursowały przeciętnie co godzinę. W dni robocze Szczecin ze Świnoujściem przez Międzyzdroje łączyć będzie 10 par pociągów, a w weekendy 12 par.

Najszybszym pociągiem na trasie Szczecin – Świnoujście będzie pociąg o nazwie „Błękitny” (odjazd ze st. Szczecin Główny codziennie o godz. 9:13), który ze Szczecina Głównego do Międzyzdrojów dotrze już po 69 minutach, a do Świnoujścia po 83 minutach jazdy.

Mieszkańcom m.in. Stargardu i Choszczna dedykowany jest szybki weekendowy pociąg „Orkan” relacji Poznań – Świnoujście – Poznań, który kursuje z pominięciem stacji Szczecin Dąbie i Szczecin Główny, dzięki czemu oferuje on bardzo dobry czas przejazdu (z Poznania do Świnoujścia w 3 godziny i 29 minut).

Mieszkańcy Gryfina, Chojny, Mieszkowic i innych miejscowości położonych przy „nadodrzance” będą mogli skorzystać z weekendowego pociągu „Karsibór” relacji Zielona Góra – Szczecin Gł. – Świnoujście, który na odcinku Szczecin – Świnoujście będzie kursował jako przyspieszony, tj. z ograniczoną liczbą postojów. 

Kierunek Kołobrzeg

W tegoroczne wakacje również na trasie Szczecin – Kołobrzeg można będzie skorzystać z wielu pociągów regionalnych, w tym przyspieszonych. Szczecin z Kołobrzegiem m.in. przez Goleniów, Nowogard, Gryfice i Trzebiatów w okresie wakacji łączyć będzie 9 par pociągów w dni robocze oraz 10 par w weekendy.

Dobry dojazd do Kołobrzegu pociągami regionalnymi będą w tym roku mieli także mieszkańcy Koszalina, do których dyspozycji będzie 8 par pociągów łączących oba miasta, a czas przejazdu z Koszalina do Kołobrzegu wyniesie jedynie około 40 minut.

Podobnie jak w latach poprzednich, do Kołobrzegu wygodnie dojechać będzie można także z Poznania przez Piłę, Szczecinek i Białogard. Ze stolicy Wielkopolski w tegoroczne wakacje w weekendy kursować będzie 7 par pociągów Regio do Kołobrzegu, w tym dwie pary pociągów przyspieszonych, tj. „Riwiera” i „Harpun”, a w dni robocze 5 par pociągów.

W bieżącym roku po raz pierwszy na trasę wyjedzie także weekendowa, przyspieszona para pociągów „Rybitwa”, łącząca środkowopomorski kurort z Bydgoszczą i Toruniem m.in. przez Białogard, Szczecinek, Piłę i Nakło nad Notecią.

Kierunek Mielno

Dobra współpraca Urzędu Marszałkowskiego z Miastem Koszalin i Gminą Mielno ponownie owocuje atrakcyjną ofertą dla mieszkańców. W tegoroczne wakacje na trasę Koszalin – Mielno w dni robocze wyjeżdżać będzie 7 par pociągów regionalnych, a w weekendy 11 par. Czas podróży wyniesie zaledwie 15 minut, będzie on więc bezkonkurencyjny wobec wszystkich innych środków transportu.

Kierunek Darłowo

W wakacje pociągiem regionalnym dotrzemy oczywiście także do Darłowa. Na stacji Sławno pociągi do i z Darłowa skomunikowane są z pociągami przyjeżdżającymi tam od strony Szczecina, Koszalina i Słupska. W tegoroczne wakacje, poza pociągami relacji Sławno – Darłowo na trasę wyjadą także 2 pary codziennych pociągów bezpośrednich relacji Słupsk – Darłowo – Słupsk.

Kierunek Pojezierze Drawskie

W wakacje zwiększone będą także możliwości dojazdu na Pojezierze Drawskie, a więc m.in. do Drawska Pomorskiego, Czaplinka, Złocieńca, Łubowa i Szczecinka. Bezpośrednie pociągi łączące Szczecin ze Szczecinkiem w godzinach porannych kursować będą nie tylko w weekendy, lecz także w dni robocze, dzięki czemu codziennie możliwy będzie wygodny dojazd pociągiem regionalnym ze stolicy województwa do ciekawych i ciągle mało znanych miejscowości położonych nad urokliwymi jeziorami w borach Pojezierza Drawskiego.

Wygodnym taborem kolejowym

Każdy pociąg regionalny na Pomorzu Zachodnim zestawiony jest z nowoczesnego, wygodnego i w zdecydowanej większości niskopodłogowego taboru. Wszystkie pociągi regionalne są klimatyzowane i wyposażone w gniazdka elektryczne (niektóre także w gniazda USB) do ładowania podręcznej elektroniki. Zapewniają dobre warunki podróżowania wszystkim podróżnym, w tym, osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z dziećmi (w toaletach są przewijaki dla niemowląt). Pociągiem można podróżować także z rowerem, choć trzeba pamiętać, że liczba miejsc dla rowerów jest ograniczona, a pociągi kursujące w najpopularniejszych godzinach bywają przepełnione. Wszystkie pociągi wyposażone są w monitoring wizyjny, dzięki czemu są w pełni bezpieczne.

Ofertę przewozową na większości linii uzupełniają pociągi dalekobieżne PKP Intercity, a na trasie Wrocław – Szczecin Dąbie – Świnoujście w wakacyjne weekendy kursuje także szybki pociąg Kolei Dolnośląskich.

Przed podróżą

Ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na wielu liniach, rozkład jazdy pociągów najlepiej sprawdzić na dzień przed wyjazdem.