Pierwsze SM60 dla PKP Intercity przyjadą do Warszawy

Pierwsze SM60 dla PKP Intercity przyjadą do Warszawy

Jak się dowiedział się „Kolejowy Portal” w nocy z wtorku na środę, do Polski ma wjechać pociąg specjalny z sześcioma wyprodukowanymi przez CZ Loko lokomotywami Effishunter 300, które w Polsce będą miały oznaczenie SM60.

Do połowy sierpnia 2022 r. CZ LOKO zakończyło proces produkcji czterech z dziesięciu lokomotyw. Początkowo planowano, że przyjadą one do Warszawy na początku września. W ostatnim chwili transport został jednak odwołany. Od tamtego momentu producent wyprodukował kolejne pojazdy.

Według naszych informacji pojazdy przekroczą polsko-czeską granicę w środę, 26 października o około godziny 1:00. Następnie przez Chałupki, Racibórz, Gliwice dojadą do Katowic (ok. 6:00). W dalszą podróż transport lokomotyw skieruje się na Częstochowę (ok. 10:40), Koluszki (ok. 13:40), Skierniewice (14:25), Pruszków,  aby do bazy PKP Intercity na Grochowie dojechać około godziny 17:40.

Dodajmy, że w Katowicach nastąpi rozdzielenie pociągu specjalnego i dwie lokomotywy został przetransportowane do Krakowa.

Transport lokomotyw będzie odbywał się na zasadzie przewozu przesyłki nadzwyczajnej z prędkością maksymalną 60 km/h.

PKP Intercity rozstrzygnęło przetarg na dostawę 10 lekkich manewrowych lokomotyw spalinowych na początku listopada 2020 r.  jednak przeciągające się negocjacje sprawiły, że umowa została podpisana dopiero w lutym 2021. Polski przewoźnik zapłaci za 10 pojazdów 39,1 mln złotych netto. CZ LOKO na wyprodukowane pojazdy udzieli 4-letniej gwarancji i rękojmi.

Oprócz dostawy lokomotyw, czeska firma będzie musiała przeszkolić maszynistów PKP Intercity.

Lokomotywy EffiShunter 300 dla PKP Intercity przeszły szereg modyfikacji, które wyróżniają je spośród innych lokomotyw typu 794. Oprócz instalacji urządzenia SHP bezpieczeństwa pociągów i kontroli czuwania CA, które są niezbędne do eksploatacji w Polsce, pojazdy wyposażono w silnik CAT C13B z modułem emisji CEM, który łączy w sobie katalizator utleniania (DOC), filtr cząstek stałych (DPF).