Na początku września czeskie spalinówki dla PKP IC przyjadą do Warszawy

Na początku września czeskie spalinówki dla PKP IC przyjadą do Warszawy

Jak się dowiedział się „Kolejowy Portal” na początku września z Czech do Warszawy na Olszynkę Grochowską przyjadą cztery wyprodukowane przez CZ LOKO lokomotywy Effishunter 300, które w Polsce będą miały oznaczenie SM60.

Do połowy sierpnia 2022 r. CZ LOKO zakończyło proces produkcji czterech z dziesięciu lokomotyw. Zgodnie z deklaracją producenta, termin dostawy wszystkich pojazdów tj. 17 lutego 2023 r. nie jest zagrożony. 

Lokomotywy EffiShunter 300 dla PKP Intercity przeszły szereg modyfikacji, które wyróżniają je spośród innych lokomotyw typu 794. Oprócz instalacji urządzenia SHP bezpieczeństwa pociągów i kontroli czuwania CA, które są niezbędne do eksploatacji w Polsce, pojazdy wyposażono w silnik CAT C13B z modułem emisji CEM, który łączy w sobie katalizator utleniania (DOC), filtr cząstek stałych (DPF).

Według naszych informacji pojazdy wjadą do Polski w sobotę, 3 września o około północy. Następnie przez Chałupki, Racibórz, Gliwice dojadą do Katowic (ok. 3:40). W dalszą podróż transport lokomotyw skieruje się na Częstochowę, Koluszki (ok. 8:10), Skierniewice, Pruszków aby do bazy PKP Intercity dojechać około godziny 13:00.

Z racji tego, że wniosek o wydanie świadectwa dopuszczenia cały czas jest procedowany, transport lokomotyw będzie odbywał się na zasadzie przewozu przesyłki nadzwyczajnej z prędkością maksymalną 60 km/h.

PKP Intercity rozstrzygnęło przetarg na dostawę 10 lekkich manewrowych lokomotyw spalinowych na początku listopada 2020 r.  jednak przeciągające się negocjacje sprawiły, że umowa została podpisana dopiero w lutym 2021. Polski przewoźnik zapłaci za 10 pojazdów 39,1 mln złotych netto. CZ LOKO na wyprodukowane pojazdy udzieli 4-letniej gwarancji i rękojmi.

Oprócz dostawy lokomotyw, czeska firma będzie musiała przeszkolić maszynistów PKP Intercity.