Od września Elfy 2 pojadą z pasażerami Kolei Dolnośląskich

Od września Elfy 2 pojadą z pasażerami Kolei Dolnośląskich

W wakacje Koleje Dolnośląskie odbiorą pięć z 25 zamówionych składów Elf 2 wyprodukowanych przez Pesę Bydgoszcz. Pasażerowie pojadą pociągami tuż po wakacjach.

Jak powiedział w rozmowie z „Kolejowy Portalem” Andrzej Padniewski z biura prasowego Kolei Dolnośląskich, w lipcu mają zostać odebrane dwa pojazdy Elf 2, w sierpniu – trzy kolejne.

– Według planu pojazdy będą eksploatowane na obu liniach do Jelcza-Laskowice, zarówno przez Siechnice, jak i przez Dobrzykowice Wrocławskie, a także w kierunku na Oleśnicę – dodał Andrzej Padniewski.

Przypomnijmy, że Koleje Dolnośląskie przetarg na zakup pięciu nowych składów elektrycznych rozstrzygnęły w czerwcu 2020 r. O kontrakt walczyły dwie polskie firmy, Newag i Pesa Bydgoszcz. Ostatecznie, pod koniec września 2020 r. przewoźnik podpisał umowę z bydgoskim producentem, która pozwalała w przyszłości dokupić kolejne pojazdy. Koleje Dolnośląskie skorzystały z tej możliwości i już w połowie marca 2021 r. podjęto decyzję o skorzystaniu z prawa opcji i zamówieniu kolejnych 8 pięcioczłonowych składów. Pierwszy wyprodukowany Elf 2 Kolei Dolnośląskich rozpoczął testach w Żmigrodzie listopadzie 2021 r. 

Dodajmy, że pod koniec marca 2022 r. spółka podpisała umowę na dostawę kolejnych 12 składów Elf 2.

Zamówione pociągi Elf 2 to pięcioczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne, dedykowane do ruchu regionalnego z prędkością maksymalną do 160 km/h. Mają ponad 90 metrów długości, 286 miejsc siedzących, a w sumie mogą jednocześnie przewieźć prawie 500 pasażerów. Składy spełniają najnowsze normy TSI, są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wszystkim podróżnym gwarantują komfort i bezpieczeństwo jazdy. Były zaprojektowane z myślą o funkcjach zwiększających komfort podróżowania. Stąd przestronne, klimatyzowane wnętrze, czy interkom zapewniający komunikację pasażerów z maszynistą.